جراحی بینی، محبوب‌ترین عمل زیبایی

چند درصد از مردم ایران بینی خود را جراحی کرده‌اند؟ امروزه دیگر کمتر کسی را می‌توان یافت که در حلقه نخست اطرافیان خود، دست کم یک نفر را سراغ نداشته باشد که جراحی زیبایی بینی را تجربه کرده است. یک جامعه آماری ساده مثل مسافران یک واگن مترو را در نظر بگیرید. دفعه بعد که در این محیط قرار گرفتید، چشم بچرخانید و بشمارید که چند نفر از مسافران، بینی مشخصا جراحی شده دارند؟ در شرایط امروز ایران یعنی اولین سال‌های قرن 15 خورشیدی، حتی در خلوت‌ترین ساعات عبور و مرور شهری هم دیگر نمی‌توان یک جواب منفی برای این آزمون ساده پیدا کرد. دلیل این استقبال گسترده از جراحی زیبایی بینی چیست؟ چرا حتی از دیگر کشورها برای انجام چنین عمل‌هایی به ایران می‌آیند؟ تبحر پزشکان ایرانی و مهارت آنان یک واقعیت مسلم است و در این میان، اینکه شما به سراغ کدام پزشک می‌روید، خود نکته مهمسیت. دکتر بابک براتی به عنوان یکی از متخصص‌ترین پزشکان زیبایی با 8000 جراحی زیبایی موفق، از شما دعوت می‌کند تا انتها با این مقاله همراه باشید تا بدانید چرا باید برای داشتن یک بینی زیبا به او اعتماد کرد؟

جراحی-بینی4

چرا بینی را عمل می‌کنیم؟

بیایید اول به یک سوال ساده پاسخ دهیم. چرا بینی را عمل می‌کنیم؟ جراحی بینی عموما دو هدف را دنبال می‌کند:  یکی زیبایی و دیگری، حل مشکلات ساختاری بینی. شاید از خودتان بپرسید منظور از این مشکلات ساختاری چیست؟ که باید گفت انحراف بینی، قوز بینی، بدشکل بودن بینی، پهنای پل بینی، اندازه و شکل سوراخ بینی، انحراف یا کجی بینی، مشکلات تنفسی و … را انحراف ساختاری بینی گویند. همچنین ممکن است بعد از تجربه یک سانحه تصادف و یا اصلا به دلایل ژنتیکی و مادرزادی دچار ناهنجاری باشید (که اصطلاحا لب شکری نامیده می‌شود). آیا اکنون مشکل بینی خود را تشخیص داده‌اید؟ در ادامه نیز با این مطلب همراه باشید.

جراحی زیبایی بینی چند نوع است؟

عمل‌های بینی اساسا در دو دسته تقسیم بندی می‌شوند؛ باز یا بسته. به این معنا که:

در جراحی زیبایی بینی باز، پزشک شما دسترسی کاملی به ساختار بینی دارد و برش‌های او هر سه ناحیه بیرونی، میانی و درونی را در بر می‌گیرد. پوست نیز به طول کامل از روی استخوان بینی جدا می‌شود.

در عمل بینی بسته اما پزشک برش‌هایی را داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند؛ یعنی بریدگی خارجی وجود ندارد و کلیه زخم‌ها و بخیه‌ها درون بینی هستند. التهابات پوستی نیز بعد از جراحی کمتر هستند و بیمار، دوره ریکاوری کوتاه‌تری را تجربه می‌کند.

جراحی-بینی2

بینی من گوشتی است یا استخوانی؟

در یک بینی استخوانی، اسکلت استخوانی بیشتر از پوست و چربی برجسته است و همچنین ساختار غضروفی بزرگتر و قوی‎تری دارد. اصولا پوست این نوع بینی نازک است و غدد چربی کمتری دارد و به‎همین‎دلیل زیاد جوش نمی‌زند. اندازه قوز تیغه بینی و ضخامت غضروف آن است که انواع بینی استخوانی را به وجود می‌آورد. بینی گوشتی اما یکی از شایع‎ترین اشکال بینی است که هم در مردان و هم در زنان دیده می‌شود. بینی‌های گوشتی معمولا دارای غضروف ضعیف و شکلی بزرگ و بیرون‎زده هستند که نوک گوشتی آنها به سمت پایین است. در بیشتر موارد، غدد چربی در زیر پوست ضخیم بینی گوشتی فعال‎تر هستند و و همین باعث می‌شود بینی گوشتی بیشتر جوش بزند.

فرق بین بینی گوشتی و استخوانی چیست؟

فرق عمل بینی گوشتی با استخوانی به تفاوت ساختاری آن‎ها برمی‌گردد. معمولا افرادی‎که بینی استخوانی دارند می‎توانند انواع جراحی بینی طبیعی، جراحی بینی فانتزی و جراحی بینی نیمه‎فانتزی را تجربه کنند. باید دانست کار بر روی بینی‎های استخوانی به‎دلیل وجود ساختار غضروفی قوی‎تر آسان‎تر است. پزشک به‎راحتی حجم بینی را با ایجاد چند برش کم می‌کند و آن را به شکل مورد نظر در می‎آورد. بین گوشتی پوست ضخیم‎تری نسبت به بینی استخوانی دارد و غضروف آن ضعیف‏تر است. به‎همین‎دلیل هنگام عمل، اغلب جراح مجبور است که بافت غضروفی را از قسمتی از بینی برداشته و به قسمت دیگر منتقل کند. هم‎چنین گاهی می‎توان به‎جای تیغه بینی، غضروف گوش را خارج کرده و از آن در شکل دادن به بینی گوشتی استفاده کرد که این نیز کار دشواری است.

جراحی-بینی5

جراحی بینی باز را انتخاب کنیم یا بسته؟

اگر بینی شما نیاز به اصلاحات گسترده‌ای دارد، ناچارید که عمل جراحی باز را انتخاب کنید. این ناهنجاری‌های پیچیده بینی شامل موارد زیر است: اصلاحات دقیق نوک بینی و رینوپلاستی اصلاحی. اما هر کدام از این‌ها به چه معنا هستند؟

اصلاحات دقیق نوک بینی: رینوپلاستی باز به جراح این امکان را می‌دهد که به غضروف‌های نوک بینی دسترسی داشته باشد. اگر شما می‌خواهید تغییرات خاصی در شکل، برآمدگی و یا چرخش نوک بینی را تجربه کنید، این روش می‌تواند برای شما مفید باشد.

رینوپلاستی اصلاحی: اگر استثنائا جراحی بینی قبلی منجر به نتایج یا عوارض نامطلوب شده باشد، پزشک برای رفع این مشکلات با توجه به وضعیت بیمار، از رینوپلاستی اصلاحی استفاده می‌کند.

آیا جراحی زیبایی بینی عوارض دارد؟

اینکه درباره عوارض جراحی بینی نگرانی داشته باشید، امری کاملا طبیعی است. در ادامه نگرانی شما را برطرف خواهیم کرد. واقعیت این است که جراحی بینی هم مثل تمام جراحی‌ها ممکن است با عوارضی همراه باشد. آگاهی از موارد مختلف آن به شما کمک می‌کند در مدیریت آنها بهتر عمل کنید. این عوارض عبارت است از:

  • عفونت: که با داروهای آنتی بیوتیک قابل حل است.
  • خونریزی: که تا میزان معینی از آن طبیعی است اما اگر بیشتر شد، حتما باید با پزشک تماس بگیرید.
  • واکنش نامطلوب به داروهای بیهوشی: که با انجام آزمایش‌های دقیق پیش از عمل قابل پیشگیری است
  • جای زخم: که اسکارها معمولا بعد از گذشت مدت زمان مشخص از بین می‌روند.
  • سرعت کم بهبودی زخم: مراقبت بعد از جراحی اهمیت زیادی دارد؛ برای مثال شما نباید سیگار بکشید و همچنین عادات مضر حرکتی خود را تکرار کنید.
  • انسداد بینی یا مشکلات تنفسی: هرچند که اساسا رینوپلاستی انجام می‌شود تا مشکلات عملکردی بینی رفع شود، با این حال خطر کمی برای انسداد بینی یا مشکلات تنفسی بعد از عمل وجود دارد. این مشکلات می‌توانند ناشی از تورم یا جای زخم در بینی باشند.
جراحی-بینی

کلام آخر

دکتر بابک براتی با سالها‌ی سال تجربه کاری و اندوخته مطالعاتی، مفتخر به تماشای لبخند رضایت عمده بیماران خود است که بعد از دیدن سیمای خودشان در آینه، برق خوشحالی در چشمان‌شان دویده است. لذت تجربه‌ی دوباره‌ و دوباره‌ی چنین احساسیست که دکتر براتی را بر آن می‌دارد هر روز با انگیزه و اشتیاقی بیشتر از دیروز در اتاق جراحی کلینیک حاضر شود. این را هرگز فراموش نکنید که برای دکتر براتی در وهله اول سلامتی شما دارای اهمیت است و زیبایی در مرحله بعدی قرار می‌گیرد، هرچند که در شیوه کار ایشان هر دوی این‌ها به موازات یکدیگر قدم می‌زنند.