/ 5.

۷ دقیقه
لیفت گونه

لیفت گونه

آنچه می خوانید...

انجام لیفت گونه یکی از روش های محبوب زیباسازی صورت است. این روش می تواند با هزینه ای نسبتا پایین و میزان تهاجم کمتر، باعث لیفت و جوانسازی صورت شود. با افزایش سن و تماس بیشتر با عوامل محیطی همچون نور خورشید، احتمال بروز آسیب پوستی در انسان بیشتر خواهد شد. این آسیب ها به صورت افتادگی و شل شدن صورت نمایان می شوند. در این میان افتادگی برخی نقاط همچون گونه ها در ظاهر فرد بسیار تاثیر داشته و لذا انجام لیفت گونه و تزریق بوتاکس می تواند درمان مناسبی برای آنها باشد.

چگونگی انجام لیفت گونه

گونه ها، جزو اعضای مرکزی و اساسی صورت به شمار می روند و در ایجاد ظاهری زیبا و جوان در فرد، بسیار موثر هستند. لذا در صورتی که گونه های فرد دچار آسیب ناشی از افزایش سن و افتادگی شده باشند، می توانند باعث پیرتر به نظر رسیدن فرد شده و زیبایی وی را به شدت تحت تاثیر قرار دهند. برای لیفت و بالا بردن گونه ها می توان از روش های متعددی بهره مند شد، که هر یک دارای معایب و مزایای منحصر به فرد می باشند. لذا در این مقاله به بررسی و معرفی چگونگی انجام لیفت و بالا کشیدن گونه، می پردازیم.

از بین بردن خطوط روی گونه


بیماران پس از انجام لیفت و بالا کشیدن گونه ها، می توانند بلافاصله نتایج آن را مشاهده نمایند. با انجام لیفت و فرم دهی گونه ها، به راحتی می توان چهره ای بسیار جوان تر برای فرد ایجاد کرد، زیرا گونه ها در جوانسازی و زیبایی صورت نقشی بسیار اساسی دارند. طی فرایند پیری و افزایش سن، کم کم خطوطی در مناطق زیر چشم و نزدیک گونه ها ایجاد می شود، که می توانند باعث ایجاد نارضایتی در فرد شوند. پس از انجام لیفت و بالا کشیدن گونه ها، این خطوط از بین رفته و چهره ی فرد حالتی شاداب و جوان پیدا می کند.

بهترین کاندید انجام لیفت گونه چه کسی است؟

تمام افرادی که به علل متفاوت از جمله:

افزایش سن

لاغری بیش از حد صورت

وارد شدن آسیب به صورت و تخریب گونه ها

دارای گونه های افتاده، صاف و نازک هستند می توانند از این روش برای حجم دهی و بالا بردن گونه های خود بهره مند شوند.

پیش از جراحی لیفت گونه این موارد را رعایت کنید

پیش از انجام عمل، به مدت حداقل دو هفته لازم است از مصرف داروهای رقیق کننده ی خون پرهیز کنید. البته لازم است در این زمینه با پزشک معالج خود مشورت نمایید. شستشوی صورت با استفاده از مواد آنتی باکتریال در صبح روز پیش از عمل، ضروری است. همچنین لازم است به مدت حداقل ۸ ساعت، ناشتا باشید. در صورتی که پزشک جراح داروی خاصی برای شما تجویز کرده باشد، لازم است دستورات دارویی را به دقت اجرا نمایید. برخی بررسی های پاراکلینیکی نیز برای شما درخواست شده و نتایج آن توسط پزشک جراح پلاستیک بررسی خواهد شد.

روش انجام لیفت گونه

در طول انجام جراحی، هدف اصلی جراح بالا کشیدن عضلات ناحیه ی گونه و پوست آن، است. در برخی موارد ممکن است بخشی از پوست گونه در کناره های صورت برش داده شده و جدا شود. در صورت قرار دادن پروتز گونه به ایجاد برش جراحی نیاز داریم، ولی در مواردی که تزریق چربی صورت و فیلر های دیگر برای لیفت و فرم دهی گونه ها مورد استفاده قرار می گیرند، نیازی به ایجاد برش جراحی نیست. پس از اتمام تزریق نیازی به پانسمان وجود ندارد ولی در روش کاشت گونه برای لیفت آن، پس از اتمام جراحی باید از بانداژهای کشسان مخصوص استفاده ش÷ود تا از جابجایی و تغییر فرم گونه جلوگیری بعمل آورد. در روش لیفت و بالا بردن گونه با تزریق چربی یا فیلر، پس از مدت معین لازم است مجددا برای انجام تزریق و لیفت، مراجعه نمایید( نتایج موقتی است و نیاز به تمدید دارد). ولی در روش کاشت پروتز، نتایج بدست آمده دائمی هستند.

روش های لیفت گونه
روش های لیفت گونه

مراقبتهای لازم بعد از انجام لیفت گونه

بروز میزان خفیف تا متوسط درد پس از اتمام پروسیجر طبیعی است و احتمال ایجاد تورم و خون مردگی نیز وجود دارد. ولی در صورتی که در ۲۴ ساعت اول پس از انجام لیفت دچار درد بسیار شدید، تنگی نفس و دیسترس تنفسی، تاکی آریتمی و درد در قفسه سینه شده باشید، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت تجویز دارو جهت کنترل درد و پیشگیری از بروز عفونت، حتما دستورات دارویی را اجرا نمایید. برای کاهش تورم و درد، می توانید از کمپرس سرد در محل استفاده کنید. در صورتی که برای لیفت گونه از پروتز استفاده کرده باشید، طی یک هفته پس از عمل بخیه های شما برداشته شده و معاینات لازم توسط پزشک جراح صورت می گیرد.

مزایای انجام لیفت گونه

جوانسازی و شادابی چهره، از بین بردن حالت افتادگی گونه ها و اصلاح حالت گودی زیر چشم، از بین بردن خطوط عمیق بین چشم و گونه که ناشی از شل شدن عضلات گونه می باشد، دوران نقاهت کوتاه، از مزیت های انجام لیفت برای گونه به شمار می رود.

معایب انجام لیفت گونه

این جراحی می تواند منجر به بروز برخی عوارض شود. البته عوارض طولانی مدت پس از انجام لیفت و بالا کشیدن گونه، نادر هستند. ولی به طور کلی می توان به عوارضی همچون: ایجاد هماتوم طی ۲۴ ساعت اول پس از اتمام جراحی( تجمع خون در زیر بافت گونه و پوست که می تواند باعث ایجاد فشار در پوست شده و نکروز بافتی را به دنبال داشته باشد)، ایجاد اسکار و زخم پس از عمل، بروز آسیب های عصبی( بی حسی ناحیه ای و از بین رفتن حس لمس در گونه ها به صورت دائمی یا موقتی)، ایجاد بی حسی یا پارالیزیس در عضلات گونه، آسیب پوستی و نکروز، عفونت و التهاب، خونریزی، بروز واکنش های حساسیتی، اشاره کرد

عوارض احتمالی انجام لیفت گونه

در برخی از افراد به علت مشکلات زمینه ای, علاوه بر عوارض ذکر شده در بالا، احتمال بروز برخی مشکلات دیگر نیز وجود دارد. به عنوان مثال؛ در افرادی که از داروهای رقیق کننده ی خون استفاده می کنند، ریسک بروز هماتوم و خونریزی به مراتب بیشتر خواهد شد. یا در افراد مبتلا به دیابت، احتمال طولانی شدن و تاخیر در فرایند ترمیم زخم وجود دارد، و به نسبت آن احتمال بروز عفونت نیز، بیشتر است. در افرادی که دچار HTN هستند نیز احتمال ایجاد مشکلات قلبی به دنبال جراحی لیفت در گونه، وجود دارد.

سوالات متداول لیفت گونه

سخن پایانی:

معمولا جراح پلاستیک و زیبایی بهترین روش لفت گونه را با توجه به شرایط شما تایین کرده و به شما پیشنهاد میکند. برای هر شخصی با توجه به فرم صورت و مشکلات وی و معاینات دقیق پزشکی می توان تعیین کرد کگه چه روشی برای شما مناسب است. بنابراین برای گرفتن بهترین نتیجه از لیفت گونه انتخاب یک جراح پلاستیک خوب می تواند شما را در رسیدن به فرم صورت زیبا و گرفتن نتیجه دلخواه بسیار موثر باشد. به این منظور می توانید از پزشک متخصص پلاستیک وقت مشاوره گرفته و با دکتر بابک براتی مشورت نمائید.

دکتر بابک براتی

دکتر بابک براتی متولد سال 1351 در شهر تهران بوده و در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده است . نامبرده پس از مدتی فعالیت های مدیریتی و اجرایی نظام سلامت در سال 1384 وارد رشته جراحی عمومی شده و از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رشته فارغ التحصیل گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *