/ 5.

۷ دقیقه
پرسش و پاسخ جراحی بینی

سوالات متداول مهم درباره جراحی بینی

آنچه می خوانید...

اگر  بینی شما  با دیگر اجزای صورتتان همخوانی ندارد، عمل بینی کمک کننده است، جراحی بینی علاوه بر ایجاد تناسب چهره می تواند زیبایی چهره شما را دو چندان کند .

  • اما جراحی بینی  با  دو هدف مختلف انجام می شود، زیبایی و درمانی و یا حتی هر دو  به صورت همزمان . در هر دو هدف، جراح بینی باید به رابطه تنگاتنگ بینی  با چشم ها، چانه، لب و پیشانی  توجه داشته باشد تا تناسب بین آن ها حفظ شود.

شما می توانید  با مراجعه به مطب جراح پلاستیک و سوال از بیماران حاضر در مطبدر رابطه با میزان رضایت  از عمل بینی شان  سوال بپرسید .

سوالات متداول جراحی بینی

مشاوره و صحبت با جراح بینی یکی دیگر از راهکار های شناخت جراح  بینی  است ، جراح بینی در طی این جلسه مشاوره در رابطه با   نوع بینی شما و نقایص آن، فرم ایده آل برای  بینی ، هزینه  عمل بینی و… صحبت می کند، که می تواند کمک زیادی در انتخاب آگاهانه شما داشته باشد . در ادامه این مقاله به برخی از سوالات متداول در رابطه با جراحی بینی اشاره می کنیم.

بهترین سن برای عمل بینی چه سنی است ؟


زمانی که سن  رشد  کامل جسمانی و فکری افراد  تمام شده باشد  ،  بهترین سن برای عمل بینی است . اما در حالت کلی در دختران  از سن ۱۵ سالگی و  در  پسران  از سن ۱۷  سالگی به بعد  جراحی زیبایی بینی امکان پذیر  است.

آیا نوع بینی افراد بر نتیجه جراحی بینی تاثیر می گذارد ؟


همانطور که در مقالات قبلی  گفته شده است، بینی افراد در دو نوع گوشتی و استخوانی قرار دارد، بینی های استخوانی گزینه های خوبی برای  جراحی  هستند زیرا پوست نازک آن ها سبب می شود  هنر جراح بینی  بیشتر  نشان داده شود . در جراحی بینی گوشتی جراح باید با تقویت  اسکلت بینی، غضروف بینی را تقویت کند  تا فرم ایده آلی برای بینی ایجاد کند .


مشکلات رایج بعد از عمل بینی

مشکلات رایج بعد از عمل بینی چه مشکلاتی هستند؟


مشکلاتی مانند تورم، قرمزی، التهاب، کبودی و در مواردی ریزش خون آبه عوارض معمولی و موقتی هستند که بعد از جراحی بینی برای بیمار به وجود می آین. این عوارض با گذشت زمان و پس از دوره نقاهت از بین خواهند رفت.

آیا جراحی در بینی های گوشتی برگشت پذیر است ؟


خیر،  اینکه  بینی های گوشتی،  بعد از مدتی که از جراحی میگذرد  حالت  قبل خود را پیدا می کند  کاملا اشتباه است .  بعد از عمل بینی لازم است تا افراد  صبر بیشتری داشته باشند تا نتیجه جراحی  بینی را مشاهده کنند . بینی های گوشتی  به دلیل  فرم و ضخامت پوستی  که دارند، نسبت به  بینی های استخوانی  دیرتر  نتیجه جراحی بینی را  نشان می دهند .

مراقبت های  لازم  بعد از عمل  بینی در  نتیجه جراحی بینی تاثیر گذار است ؟


بله، تاحدی تاثیر گذار  است . در حقیقت  در جراحی  بینی تمام  عوامل  تاحد قابل  توجهی در روند جراحی و نتیجه  تاثیر گذار هستند. لازم است تا بعد از جراحی بینی به تمام توصیه های جراح خود  توجه  کنید .  توجه به این توصیه ها می تواند  تاثیر  بسیار بالایی در کوتاه  کردن دوره نقاهت شما بعد از عمل بینی داشته باشد .

از کجا نوع بینی را تشخیص دهیم؟


با توجه به ویژگی های بینی استخوانی یا بینی های گوشتی می توانید متوجه شوید بینی شما استخوانی است یا گوشتی. بینی های استخوانی معمولا دارای غضروف محکم تر و ساختار بینی سفت تری می باشد در برخی از آن ها نیز قوز و بر آمدگی کوچکی بر روی بینی دیده می شود و پوست نازکی نیز دارند. اما بینی های گوشتی ساختاری ضعیف دارند و پوست آن ها به شدت ضخیم است، منافذ روی پوست بینی های گوشتی باز هستند و دارای ساختاری ضعیف می باشند. همچنین غدد چربی فراوانی در بافت بینی های گوشتی وجود دارد.

چند روش برای جراحی بینی وجود دارد؟


در واقع روش هایی که برای عغمل بینی مورد استفاده قرار می گیرد اغلب به صورت باز و بسته هستند. در روش باز پوست بینی از ساختار آن جدا می شود و جراح به داخل بینی اشراف کامل دارد و می تواند با دید کامل تغییرات لازم را اعمال کند پس از این کار پوست را به جای خود بر می گرداند و آن را بخیه می زند.

اما در روش جراحی بینی به صورت بسته برش هایی که برای عمل بینی ایجاد می شود، در داخل بینی و حفره های آن صورت می گیرد. مزیت این روش نسبت به جراحی بینی باز این است که جا زخم و بخیه عمل باقی نمی ماند اما به دلیل اینکه دسترسی دکتر به ساختار بینی کمتر است، برای مشکلات جزئی انجام می شود و کمتر مورد ستفاده قرار می گیرد.

ممکن است که پس از جراحی بینی مشکلات تنفسی پیش آید؟


بله، از آنجایی که مسیر تنفس شما از داخل بینی است اگر این جراحی توسط یک شخص با تجربه و  با مهارت بالا صورت نگیرد ممکن مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی برای شما پیش آید. به همین علت حتما قبل از عمل در رابطه با جراحی که قصد دارید جراحی بینی خود را نزد او انجام دهید تحقیقات لازم را فراهم آورید و با بررسی نمونه کار های سابق او از این مورد اطمینان حاصل کنید

آیا جراحی بینی با لیزر امکان پذیر است ؟


جراح بینی  با لیزر تنها  جنبه  تبلیغاتی دارد . ممکن است  تنها برخی از جراحان، برش های  حین جراحی را با لیزر  انجام  دهند.  اما  در حقیقت  جراحی بینی با لیزر امکان پذیر نیست .

آیا پس از عمل در بینی تامپون می گذارند ؟


برخی از جراحان پلاستیک از تامپون استفاده می کنند، اما دکتر بابک براتی برای بیماران از تامپون استفاده نمی کنند و به جای آن، اسپلینت داخلی بینی که استوانه ی تو خالی از جنس سیلیکون و نرم است مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی بینی ترمیمی  به چه افرادی توصیه می شود ؟

اینکه افراد نیاز به جراحی ترمیمی  دارند به عوامل  مختلفی بستگی دارد . خیلی از افراد تنها به دلیل حساسیت بالا و  موارد روانی هر چقدر هم که بینیشان بدون نقص باشد باز  این احساس  را می کنند  که نیاز به جراحی بینی  دارند، این افراد کاندید خوبی برای عمل بینی نیستند، جراح بینی  باید  قبل از جراحی  با این دسته از بیماران صحبت  کند و آن ها را متقاعد  کند .

در موارد دیگر نیز این احتمال بسیار پایین است که به دلیل  کم تجربگی جراح بین دفورمیتی هایی در بینی  ایجاد شود ، بر طبق آخرین آمار تنها  10 درصد  جراحی ها نیاز به عمل ترمیم دارد  که شما   می توانید  با  انتخاب درست جراح بینی  این احتمال را از بین ببرید .

کلام آخر

در این مقاله سعی سوالات متداول جراحی بینی را برای شما پاسخ دهیم.در آخر می توان گفت،  قبل از اقدام به هرگونه جراحی  باید  اطلاعات خود را در  زمینه جراحی  بالا  ببرید، عدم آگاهی کافی  در رابطه با  جراحی  ممکن است  سبب نارضایتی  شما  از جراحی بینی شود ،   با  دید باز جراح بینی خود را انتخاب کنید چرا که این انتخاب تاثیر بسیار بالایی در نتیجه جراحی شما دارد .

با مراجعه به وب سایت، شبکه های اجتماعی و مشاهده نمونه کارهای جراح ، از سلیقه  و مهارت  جراح بینی مطلعه شوید .

دکتر بابک براتی

دکتر بابک براتی متولد سال 1351 در شهر تهران بوده و در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده است . نامبرده پس از مدتی فعالیت های مدیریتی و اجرایی نظام سلامت در سال 1384 وارد رشته جراحی عمومی شده و از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رشته فارغ التحصیل گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.