/ 5.

۸ دقیقه
جراحی ژنیکوماستی

ژنیکوماستی و درمان آن

آنچه می خوانید...

ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در مردان عارضه ای ناراحت کننده که ممکن است به دلایل مختلفی قبیل ژنتیک، اختلال های هورمونیو  حتی در مواقعی مصرف مواد مخدر باشد. این بزرگی سینه به دلیلی تاثیری که بر ظاهر فرد می گذارد، خصوصا در دوران بلوغ اعتماد به نفس او را تا مقدار زیادی کاهش داده و ممکن است که تحت آزار های کلامی، رفتاری  و روحی قرار بگیرد. ژنیکوماستی به چه علت به وجود می آید؟ علائم ژنیکوماستی چیست؟آیا ژنیکوماستی درمان دارد؟ در ادامه مقاله به تمام این سوال ها پاسخ خواهیم داد و این عارضه را از زوایا مختلف بررسی خواهیم کرد.

ژنیکوماستی


ژنیکوماستی یکی از رایج ترین عارضه هایی است که برای مردان غالبا بزرگسال پیش می آید. این عارضه باعث بزرگ شدن یک یا هر دو پستان ها به صورت نامتناسب با دیگر اعضای بدن است که در مواردی باعث ایجاد درد در این ناحیه می شوند. در صورتی که حجم سینه به مرور زمان بیشتر شود و سینه ها حالتی افتاده به سمت پایین پیدا کنند ممکن است که فرد احساس شرمساری زیادی کند و بخواهد که هرچه سریع تر برای درمان ژنیکوماستی اقدام کند.

ژنیکوماستی چگونه بر بدن فرد تاثیر می گذارد؟

ژنیکوماستی را می توان به صورت رشدی به اندازه دکمه در زیر نوک سینه مشاهده کرد. ممکن است بتوانید این را به عنوان یک توده سینه ببینید یا زمانی که آن ناحیه را فشار می دهید احساس کنید. توده ممکن است به راحتی در بافت سینه حرکت کند و ممکن است در لمس حساس باشد. توده های سینه و بزرگ شدن سینه ممکن است در یک یا هر دو سینه رخ دهد.

علائم ژنیکوماستی چیست؟

ژنیکوماستی معمولا با علائم ظاهری خود را مشخص می کند اما از دیگر مواقعی که می توانید امکان ابتلا به ژنیکوماستی را بدهید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمانی که بافت سینه های شما به صورت غیر عادی شروع به تورم می کند.
 • وقتی که نسبت به تماس های فیزیکی به پستان هایتان حساسیت پیدا می کنید.
 • زمانی که شاهد بزرگ شدن نامتناسب یکی از سینه ها یا هر دوی آن ها هستید.
 • زمانی که در ناحیه سینه ها پوست اضافه به وجود می آید و چربی ها به طور موضعی تجمع می کنند.
 • زمانی که در سینه ها درد احساس می شود یا شاهد خارج شدن ترشحات از نوک سینه هستیم.
درمان ژنیکوماستی

انواع ژنیکوماستی

اشکال متفاوت ژنیکوماستی بر اساس بزرگی سینه ها و شباهت آن به آناتومی بدن زنان به چهار درجه تقسیم می شوند:

انواع ژنیکوماستی
انواع ژنیکوماستی
 1. درجه اول خفیف ترین درجه است که بافت سینه به صورت نقطه ای تجمع کرده است.
 2. درجه دوم که متوسط است و در آن بزرگی سینه ها از مرز نوک های سینه بالاتر رفته اما قابل تشخیص نیست
 3. درجه سوم بزرگی سینه از نوک آن فراتر رفته، پوست اضافی و حاشیه های مشخص داشته و می توان به صورت مشخصی آن را مشاهده کرد.
 4. در درجه چهارم سینه ها ظاهری زنانه دارند، بزرگ شدن آن ها با پوست اضافی همراه است و وضعیتی شدید در نظر گرفته می شود.

چه کسانی ممکن است ژنیکوماستی داشته باشند؟

ژنیکوماستی می تواند در زمان های مختلف رخ دهد، از جمله:

 • تولد: بیش از نیمی از نوزادان پسر دارای سینه های بزرگ هستند. این وضعیت به دلیل سطح استروژن مادر است. سینه های بزرگ شده معمولا در عرض چند هفته از بین می روند.
 • بلوغ: بیش از نیمی از پسران نوجوان درجاتی از بزرگ شدن سینه را دارند. نوسانات هورمونی، از جمله افت تستوسترون و افزایش استروژن، باعث رشد بافت سینه می شود. این وضعیت با یکنواخت شدن سطح هورمون از بین می رود. فرآیندی که تکمیل آن حدود شش ماه تا دو سال طول می کشد.
 • بزرگسالی: بزرگ شدن سینه ها در مردان بالای ۵۰ سال شایع تر است. با افزایش سن، بدن مردان تستوسترون کمتری تولید می کند. آنها همچنین ممکن است چربی بدن بیشتری داشته باشند که باعث تحریک تولید استروژن و رشد بافت سینه می شود.

بیشتر بخوانید: لیپوماتیک ران

 ژنیکوماستی در دوره بلوغ

سن مشخصی برای ابتلا به ژنیکوماستی تعیین نشده است اما اگر بخواهیم به صورت کلی به شیوع این بیماری در مردان اشاره کنیم، می توان گفت که درهفتاد درصد  نوجوانان در اوایل تا اواسط بلوغ، به دلیل تغییرات هورمونی که در آن ها اتفاق می افتد شاهد ژنیکوماستی بوده ایم. در اغلب این مواقع ژنیکوماستی نهایتا تا دو سال خود به خود، خوب می شود. اگر بعد از گذشت این زمان ژنیکوماستی خوب نشد امکان این وجود دارد که تا چندین سال در فرد باقی بماند و حتی بزرگ تر از سابق شود که در این شرایط بهتر است برای درمان آن اقدام شود زیرا بروز این عارضه در سنین بلوغ بسیار آزار دهنده و نگران کننده خواهد بود.

ژنیکوماستی کاذب

تجمع بیش از اندازه چربی در پسران چاق ژنیکوماستی کاذب نامیده می شود زیرا در این حالت بزرگی سینه ها به علت چربی است و بافت طبیعی پستان را ندارد

چه چیزی باعث ژنیکوماستی می شود؟

عدم تعادل بین هورمون های استروژن و آندروژن معمولا باعث ژنیکوماستی می شود. بدن مردان معمولاً مقادیر کمی استروژن تولید می کند، هورمونی که رشد سینه را کنترل می کند. اگر بدن شما بیش از حد استروژن تولید می کند یا تستوسترون پایین (هیپوگنادیسم) دارید، سینه های شما ممکن است بزرگ شوند. گاهی اوقات افراد چاق به دلیل بافت چربی اضافی، سینه هایشان بزرگ می شود. این وضعیت به نام شبه ژنیکوماستی شناخته می شود.

چه داروها یا داروهایی باعث ژنیکوماستی می شوند؟

ژنیکوماستی می تواند ناشی از مصرف داروهای زیر باشد:

 • اضطراب و افسردگی .
 • عفونت های باکتریایی و قارچی.
 • پروستات بزرگ شده .
 • سوزش سر دل و زخم معده (معده) .
 • نارسایی قلبی و فشار خون بالا .
 • سوء مصرف مواد.

این داروها همچنین می توانند باعث تورم سینه شوند:

 • استروئیدهای آنابولیک برای عضله سازی استفاده می شود.
 • روغن های اسطوخودوس و روغن درخت چای (که در مکمل های گیاهی و محصولات مراقبت از پوست یافت می شود).

ژنیکوماستی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک متخصص یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و سابقه پزشکی و خانوادگی شما را بررسی می کند. همچنین ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون توصیه شود. از آنجایی که هم ژنیکوماستی و هم سرطان سینه باعث ایجاد توده های سینه می شوند، پزشک ممکن است موارد زیر را تجویز کند:

 • سونوگرافی سینه برای مشاهده تصاویر دقیق از رشد سینه.
 • ماموگرافی برای بررسی رشد یا تغییرات غیرعادی در بافت پستان.

درمان ژنیکوماستی

در صورتی که با گذشت زمان ژنیکوماستی بر طرف نشد بهتر است که برای درمان اقدام شود. روش هایی که برای درمان این عارضه در نظر گرفته می شود یا با از بین بردن علتی که باعث ایجاد ژنیکوماستی شده است، صورت می گیرد.

مصرف داروهایی که برای درمان سرطان سینه استفاده می شود مانند تاموکسیفن یا آروماتاز ها ممکن است که در درمان این عارضه تاثیر گذار باشد. البته باید به این نکته توجه کنید که مصرف هرگونه دارویی حتما باید تحت نظر پزشک متخصص باشد.

درمان ژنیکوماستی با جراحی

اگر که پزشک تشخیص دهد که بزرگی سینه بیش از حد ممکن است و برای بیمار نیز موجب آزارهایی غیرقابل تحمل شده باشد، برای درمان از شیوه های جراحی استفاده می شود. این جراحی معمولا با روش هایی مانند لیپوساکشن، لیپوماتیک و ماستکتومی انجام می شود.

جراحی ژنیکوماستی معمولا با ایجاد برش هایی در سینه ها، تخلیه بافت اضافه و سپس برگرداندن پستان ها به حالت اولیه و بخیه زدن منطقه برش انجام می گیرد. اگر جراحی با استفاده از لیپوماتیک صورت بگیرد هیچ برش قابل توجه ای در پوست ایجاد نمی شود و تنها با مکانیزم تخلیه چربی توسط دستگاه مکش، سینه ها به حالت اولیه خود باز می گردند.

چه افرادی کاندید های انجام  جراحی ژنیکوماستی هستند؟

در صورتی که شرایط زیر در شخصی وجود داشته باشد، گزینه مناسبی برای انجام این جراحی است و می تواند آن را در نظر بگیرد:

 • افرادی که مشکل جسمی ندارند و در سلامتی کامل به سر می برند
 • افرادی که از رشد کامل سینه های خود مطمئن شده اند.
 • کسانی که در امتحان کردن سایر روش های درمان شکست خورده اند.
 • افرادی که انتظاری واقع بینانه از نتیجه جراحی دارند
 • کسانی که از دخانیات و سیگار استفاده نمی کنند.

عوارض عمل ژنیکوماستی

اگر انجام این عمل توسط بهترین جراح ژنیکوماستی و در کلینیک و بیمارستانی معتبر انجام شود. مطمئنا عوارضی که با آن مواجه خواهید شد، تنها عوارض جانبی هستند که بعد از انجام هر عملی به وجود خواهند آمد. اما اگر این جراحی توسط فردی غیر متخصص و غیر اصولی ترین روش ها صورت بگیرد ممکن است با خطراتی مانند عدم تقارن سینه ها، لخته شدن خون از بین روفتن احساس نوک سینه ها و از بین رفتن دائمی بافت چربی روبه رو شوید.

قیمت عمل ژنیکوماستی

در صورتی که بخواهید برای کاری اقدام کنید، هزینه آن مطمئنا یکی از فاکتورهای اصلی خواهد بود جراحی ژنیکوماستی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما مشخص کردن هزینه عمل ژنیکوماستی به عوامل مختلفی قبیل شرایط بیمار، دستمزد جراح و … بستگی دارد. برای اینکه از این هزینه ها مطلع شوید و شرایط خود را بسنجید می توانید برای مشاوره با دکتر براتی متخصص زیبایی و جراح پلاستیک در ارتباط باشید.

آیا می توان از ژنیکوماستی پیشگیری کرد؟

شما نمی توانید از بسیاری از تغییرات هورمونی که باعث ژنیکوماستی می شوند جلوگیری کنید. در صورت نیاز، ممکن است خطر بزرگ شدن سینه خود را با تعویض دارو یا جستجوی درمان برای اختلال مصرف مواد کاهش دهید.

دکتر بابک براتی

دکتر بابک براتی متولد سال 1351 در شهر تهران بوده و در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده است . نامبرده پس از مدتی فعالیت های مدیریتی و اجرایی نظام سلامت در سال 1384 وارد رشته جراحی عمومی شده و از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رشته فارغ التحصیل گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *