/ 5.

۷ دقیقه
جراحی پلک

جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

آنچه می خوانید...

چشم ها یکی از مهم ترین اجزای صورت هستند که زیبایی آن میتواند چهره شما را چند برابر جذاب کند. گاهی به دلیل افزایش سن و یا به صورت ارثی ، پلک پف آلود و افتاده میشود و همین امر باعث میشود که شما چهره ای همیشه خسته داشته باشید. افتادگی پلک در صورتی که شدید باشد منجر به کاهش بینایی خواهد شد. برای همین است که افراد تصمیم میگیرند که پلک های خود را جراحی کنند تا هم از جنبه زیبایی و هم از جنبه درمانی آن بهره ببرند. جراحی زیبایی پلک یا همان لفاروپلاستی یکی از جراحی هایی است که افتادگی و پف پلک شما را به طور کامل برطرف میکند و جنسیت در آن اصلا مهم نیست. هر کسی میتواند با هرجنسیتی این جراحی را انجام دهد.  برای آشنایی کامل با این جراحی میتوانید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات مفیدی را در مورد جراحی زیبایی پلک در اختیارتان قرار دهیم.

جراحی پلک

بلفاروپلاستی چیست؟

 نام دیگر بلفاروپلاستی همان جراحی زیبایی پلک است. این جراحی برای خانم ها و اقایانی مناسب است که به دلایلی چون بیماری ، افزایش سن و ژنتیک دارای افتادگی و یا پف در اطراف چشمشان هستند. با انجام این جراحی افتادگی پلک شما تا حد زیادی برطرف میشود و شما چهره ای جوان و شاداب تر خواهید داشت.

افرادی که میخواهند جراحی زیبایی پلک انجام دهند به دو دسته تقسیم میشود. ۱- افرادی که بلفاروپلاستی زیبایی انجام میدهند. ۲- افرادی که بفاروپلاستی درمانی انجام میدهند.

ما در زیر  ویژگی های این دو نوع جراحی را به صورت کامل توضیح میدهیم تا ببینید که شما جزو کدام دسته هستید:

بلفاروپلاستی زیبایی

همان طور که در قبل تر گفتیم افزایش سن باعث ضعیف شدن عضلات چشم و شل شدن آن میشود  به همین دلیل چربی های اطراف چشم متورم میشود و خود را بیشتر نشان میدهد. از این رو افراد تصمیم میگیرند که جراحی بلفاروپلاستی انجام دهند. در  جراحی بلفاروپلاستی ، پزشک جراح پلک ضرورتی به انجام این عمل نمیبیند و بیمار فقط به دلیل داشتن ظاهری بهتر اصرار به انجام جراحی میکند. در صورتی که این کار توسط پزشک تایید شد بیمار میتواند برای دیگر مراحل جراحی آماده شود.

بلفاروپلاستی درمانی

این نوع جراحی مخصوص کسانی است که مشکل جدی در پلکشان دارند و پزشک ، جراحی بلفاروپلاستی را  ضروری میداند زیرا  سنگینی بیش از حد پلک باعث اختلال در دید بیمار شده است.

انواع متد های رفع چین و چروک اطراف چشم

روش های مختلفی برای درمان افتادگی پلک وجود دارد که با توجه به نظر پزشک قابل انجام است. در زیر شما را با چند نوع از این متد های درمانی آشنا میکنیم.

تزریق بوتاکس: یکی متداول ترین روش ها برای از بین بردن چین و چروک تزریق بوتاکس است. با تزریق بوتاکس عضلات اطراف چشمتان شل میشود و چروک های اطراف چشم تا حدی باز میشود.

فیلر های قابل تزریق:  یکی دیگر از روش ها برای رفع چین و چروک پلک انجام فیلر است. این روش نیز به از بین بردن چین و چروک های چشم و پف آن کمک میکند.

تزریق چربی : در این روش مقداری از چربی بدن شما را میگیرند و به زیر چشم تزریق میکنند.

جراحی پلک : جراحی زیبایی پلک میتواند به صورت جداگانه و یا همزمان بر روی هر دو پلک بالا و پایین انجام شود. با انجام این جراحی پوست اضافه از روی پلک شما برداشته میشود.این روش نسبت به سایر روش ها ماندگاری بیشتری دارد.

چه کسانی میتوانند عمل زیبایی پلک انجام دهند؟

 1. کسانی که بر روی پلک بالا و پایین خود چروک و یا پوست اضافه دارند.
 2. کسانی که بر روی پلکشان چربی دارند.
 3. کسانی که زیر چشمشان پف کرده باشد.
 4. کسانی که افتادگی پلکشان باعث کاهش در بیناییشان شده باشد.
 5. کسانی که انتظار واقع بینانه ای از عمل پلک دارند.

مراحل انجام جراحی پلک چگونه است؟

مشاوره با بیمار

شما با مراجعه به مطب پزشک در مورد هدفتان از جراحی صحبت میکنید، سپس پزشک چشم شما را معاینه میکند و با استفاده از ابزار های دقیق  محل برش را تخمین میزند. شما نباید انتظار بیش از حد از جراحی زیبایی پلک داشته باشید و بخواهید پلکتان بیش از حد باز شود. به طور کلی فاصله لبه مژه ها تا زیر ابرو نباید به کمتر از ۲۰ میلیمتر برسد زیرا فاصله کمتر باعث بسته نشدن پلک هایتان خواهد شد.

تعیین روز و محل جراحی

پس از تصمیم قطعی برای انجام جراحی زیبایی پلک ، روز جراحی را مشخص خواهید کرد و اگر در این مدت نیاز به آزمایش خاصی است باید انجام دهید. همچنین اگر دارای بیماری خاصی هستید حتما به پزشک خود اطلاع دهید تا در زور جراحی دچار مشکل نشوید.

انجام جراحی پلک

با توجه به محاسبات دکتر و خواسته های شما، پزشک شروع به جراحی میکند. ثابت ترین اقدام در جراحی پلک بالا،این است که پوست اضافه ای که ایجاد شده است را برمیدارند به این صورت که بر روی خطوط طبیعی  پلک برش هایی ایجاد میکنند و پوست اضافه را برمیدارند .در بعضی موارد علاوه بر افتادگی، چربی اضافه ای که داخل پلک وجود دارد توسط جراح زیبایی پلک خارج میشود.با انجام جراحی بیمار تا چند سال دچار افتادگی پلک نمیشود و جوان تر به نظر میرسد.

اصلا نگران محل برش و جای بخیه نباشید زیرا این کار توسط ابزار های دقیق انجام میشود و جای زخم شما به سرعت بهبود میابد.

دوره نقاهت بعد از جراحی زیبایی پلک چقدر است؟

جراحی زیبایی پلک نیاز به پانسمان کامل چشم ندارد فقط جراح بر روی نواحی مورد نظر آنتی بیوتیک موضعی قرار میدهد تا چشم شما عفونت نکند.پس از اتمام جراحی پزشک توضیحاتی را به شما میدهد که حتما باید رعایت کنید.

برای مثال پزشک به شما خواهد گفت که در روز اول هر چند ساعت یکبار از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید تا ورم و کبودی چشمتان کاهش یابد. همچنین ممکن است برای کمتر شدن دردتان به شما دارویی تجویز کند.

بعد از گذشت چند روز از جراحی ، پزشک چشم شما را معاینه میکند و پانسمان هایش را برمیدارد تا نتیجه نهایی را مشاهده کنید.

عوارض و خطرات جراحی پلک چیست؟

این جراحی نیز مانند دیگر جراحی ها ممکن است عوارضی داشته باشد که بهتر است قبل از جراحی از آن مطلع باشید. البته در بیشتر موارد این عوارض طی چند هفته بهبود میابد.

 • عدم توانایی در بستن کامل چشم
 • عفونت پلک
 • دوبینی
 • تشکیل اسکار یا جای زخم واضح
 • اشکال در قرارگیری پلک‌ها
 • کوتاه شدن پلک‌ها
 • عدم برداشت کامل پوست اضافه
 • بی‌حسی پلک‌ها
 • تورم
 • تاری دید

در صورت مشاهده هر گونه از این عوازض با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا میتوان جراحی پلک را به طور همزمان برای پلک بالا و پایین انجام داد؟

انجام جراحی پلک برای پلک بالا و پایین به طور همزمان هیچگونه مانعی ندارد. اما فرد باید در ابتدا توسط پزشک معاینه شده و شرایط وی بررسی شود. سپس با توجه به شرایط فرد جراحی به طور همزمان یا جداگانه انجام می گیرد.

صحبت پایانی:

جراحی پلک که با نام بلفاروپلاستی Blepharoplasty نیز بسیار شناخته شده است مناسب کسانی است که پوست پلک آنها افتاده شده و دارای چین و چروک است. افتادگی پلک موجب کاهش زیبایی میشود چرا که چهره شما خسته دیده میشود. همچنین در مواردی که افتادگی پلک شدید باشد می تواند منجر به کاهش بینایی شود. به همین منظور جراحی پلک می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای رفع مشکلات چشم باشد.

به همین منظور دکتر بابک براتی جراحی پلاستیک و زیبایی می توانند به بیماران مشاوره داده و افتادگی پلک را اصلاح نمایند.

دکتر بابک براتی

دکتر بابک براتی متولد سال 1351 در شهر تهران بوده و در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده است . نامبرده پس از مدتی فعالیت های مدیریتی و اجرایی نظام سلامت در سال 1384 وارد رشته جراحی عمومی شده و از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رشته فارغ التحصیل گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.