/ 5.

۶ دقیقه
جراحی پروتز چانه

همه چیز درباره جراحی پروتز چانه

آنچه می خوانید...

چانه یکی از مهم ترین اعضای صورت است که در فرم کلی صورت تاثیر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل کوچک و عقب بودن چانه می تواند زیبایی سایر اعضای صورت را نیز تحت تاثیر قرار داده و از زیبایی چهره بکاهد. پروتز چانه یکی از روش های موثر در برطرف نمودن نواقص چانه و فرم دهی به آن است. که می تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش جذابیت و زیبایی چهره شما داشته باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با هر آنچه باید در رابطه با جراحی پروتز چانه بدانید، بیشتر آشنا کنیم.

جراحی پروتز چانه چیست؟

جراحی پروتز چانه روشی است که به منظور تغییر فرم و ابعاد چانه مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش پزشک با افزایش سایز چانه و یا ایجاد جلوآمدگی آن را با فرم صورت هماهنگ می کند. این جراحی روشی نیمه تهاجمی محسوب می شود که می تواند تاثیر بسیار زیادی در چهره شما داشته باشد. از این جراحی برای افزایش پیش آمدگی چانه، عریض تر نمودن پهنای چانه، مخفی نمودن غبغب، افزایش ارتفاع چانه، برطرف نمودن فرو رفتگی های عضله چانه و ایجاد تناسب میان ابعاد چانه و سایر اعضای صورت استفاده می شود. این جراحی روشی نسبتا بی خطر است. پروتز چانه به دو روش بیضی و آناتومی کال انجام می شود. از طرفی برش ایجاد شده به منظور قرارگیری پروتز به دو صورت انجام می شود. در روش اول برش در قسمت داخلی دهان و لب پایینی روی لثه ایجاد می شود. در روش دوم نیز برش ناشی از جراحی از قسمت خارجی پوست و زیر چانه ایجاد می شود. برای انتخاب مناسب ترین روش نیز پزشک به شرایط پوستی و خواسته بیمار توجه می نماید. از طرفی نوع پروتز مورد استفاده برای بانوان با آقایان متفاوت است. به همین دلیل پیش از انجام پروتز بهتر از با یک پزشک متخصص و مجرب در این زمینه مشورت نمایید تا، بهترین روش جراحی و سایز پروتز را برای شما انتخاب نماید. در زمان انجام جراحی هدف خود را از پروتز به پزشک اطلاع دهید. به او بگویید که می خواهید چه میزان چانه شما جلو آمده و یا عریض شود. امروزه روش های مختلفی در جهت زیبایی صورت و تناسب اندام وجود دارد که افراد می توانند از آنها استفاده نمایند مثل لیفت صورت، لیف بازو ، لیفت شقیقه ، جراحی پروتز سینه و … .

بهترین کاندیدای انجام جراحی پروتز چانه چه کسانی هستند؟

در صورتی که این جراحی توسط پزشک متخصص و باتجربه انجام شود. پروتز چانه روشی بی خطر و جراحی سبک محسوب می شود. به همین دلیل بسیاری از افراد که از فرم چانه خود ناراضی هستند، می توانند برای انجام این جراحی اقدام نمایند. این افراد عبارتند از:

 • افرادی که چانه عقب رفته دارند.
 • کسانی که دارای گردن گوشتی و غبغب می باشنند.
 • افرادی که بینی آن ها برجسته است. چانه پیش آمده و عریض می تواند بینی را کوچک تر نشان دهد.
 • کسانی که چانه آن ها تیز و مربعی است.
 • افرادی که چانه آن ها باریک است.
بهترین کاندیدا برای جراحی چانه
بهترین کاندیدا برای جراحی چانه

نکته: افرادی که برای انجام این جراحی اقدام می نمایند، نباید دارای ویژگی های زیر باشند.

 • نباید به هیچ عنوان مریض باشند.
 • سیستم ایمنی بدن آن ها نباید ضعیف باشد.
 • نباید توقعات غیر منطقی از نتیجه جراحی داشته باشند.
 • بیماران قبلی و دارای فشار خون بالا نمی توانند این جراحی را انجام دهند.
 • نباید از داروهای ضد انعقادی استفاده نمایند.
 • حداقل از شش ماه پیش از جراحی نباید از داروی کیوتن استفاده کرده باشند.

مزایای پروتز چانه

این روش جراحی نیز مانند سایر جراحی های زیبایی از مزایا و معایبی برخوردار است. بنابراین پیش از انجام جراحی بهتر است با تمامی این مزایا و معایب به طور کامل آشنا شوید.

انجام پروتز چانه می تواند موجب متقارن و متناسب بودن اعضای صورت در کنار یکدیگر شود. این ویژگی موجب زیبایی و جذابیت بسیار زیاد نیم رخ چهره نیز می شود. از طرفی می توان این جراحی را همزمان با جراحی بینی نیز انجام داد. از طرفی این جراحی بسیار سبک و راحت است. به همین دلیل می توان آن را یک جراحی بی خطر دانست. که با توجه به نظر پزشک و خواسته بیمار تحت بیهوشی کامل و یا با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. انجام این جراحی معمولا حدود ۲ ساعت زمان می برد. از دیگر مزایای پروتز چانه، می توان به امکان استفاده از پروتز سفارشی اشاره نمود. این پروتزها کاملا متناسب با ابعاد و اندازه مورد نظر شما طراحی می شوند. که موجب می شود تا نتیجه به خواسته شما نزدیک تر باشد. جنس این پروتزها سیلیکونی می باشد. به همین دلیل در صورتی که نمی خواهید از پروتزهای سیلیکونی استفاده نمایید. می توانید از سایر پروتزهایی که در دسترس هستند، استفاده نمایید.

معایب پروتز چانه

یکی از ابتدایی ترین معایب جراحی پروتز چانه این است که پس از جراحی، باید دوران نقاهت نسبتا طولانی را طی نمایید. زیرا تا یک هفته پس از جراحی احتمال کبودی، درد و تورم در این ناحیه بسیار زیاد است. بنابراین باید یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. همچنین از جویدن آدامس و یا فعالیت های شدید فک مانند جیغ زدن، فریاد زدن و … به طور جدی خودداری نمایید. پس از چند ماه، می توانید نتیجه نهایی این جراحی را به طور کامل مشاهده نمایید. در برخی از مواقع افراد برای افزایش زیبایی صورت و کوچک تر دیده شدن بینی، این جراحی را انجام می دهند. به همین دلیل ممکن است انجام این جراحی به تنهایی موثر واقع نشود. بنابراین سعی کنید تنها در صورتی که چانه شما دچار نقص می باشد، از این روش استفاده نمایید. ممکن است با عوارض احتمالی مانند عفونت پروتز چانه و یا حرکت نمودن آن به سمت پایین مواجه شوید. که در صورت عفونت باید پروتز از چانه خارج شود.

دوران نقاهت پس از جراحی پروتز چانه

 • تا یک هفته پس از جراحی از غذاهای نرم استفاده نمایید.
 • تا چند روز پس از جراحی از باز کردن بیش از اندازه دهان خود بپرهیزید.
 • برای کاهش تورم و کبودی، هنگام خواب از چند بالش استفاده نمایید.
 • داروهای تجویز شده را به طور کامل و مرتب مصرف نمایید.
 • یک هفته پس از پروتز چانه می توانید به محل کار خود بازگردید.
 • حداقل ۴ هفته پس از جراحی، از انجام فعالیت های سنگین پرهیز کنید.

سخن پایانی:

افرادی که به دنبال زیبایی چهره خود هستند می توانند به جراح پلاستیک و زیبایی مراجعه نمایند و راهنمایی های لازم را کسب نمایند.

دکتر بابک براتی

دکتر بابک براتی متولد سال 1351 در شهر تهران بوده و در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده است . نامبرده پس از مدتی فعالیت های مدیریتی و اجرایی نظام سلامت در سال 1384 وارد رشته جراحی عمومی شده و از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رشته فارغ التحصیل گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *