/ 5.

۷ دقیقه
جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه

آنچه می خوانید...

بسیاری از خانم ها از شکل ظاهری سینه هایشان راضی نیستند و میخواهند با کمک جراحی فرم سینه های خود را تغییر دهند.بعضی افراد به دنبال کوچک کردن سینه هایشان و بعضی دیگر به دنبال بزرگ کردن آن هستند. اگر شما هم جزوه کسانی هستید که به تازگی به فکر جراحی زیبایی سینه افتاده اید باید بدانید که داشتن اطلاعات کافی میتواند به تصمیم گیری صحیح شما کمک کند. بنابراین به شما پیشنهاد میدهیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا شما را با انواع جراحی های سینه و مزایا و معایب آن اشنا کنیم.

جراحی زیبایی سینه

چه عواملی باعث افتادگی سینه میشود؟

خانم ها به دلایل مختلفی تصمیم به جراحی زیبایی سینه میگیرند ، گاهی اوقات شرایطی در زندگیشان به وجود میاید که باعث تغییر در شکل و ظاهر سینه هایشان میشود این عوامل میتواند ژنتیکی و یا حتی بر حسب برخی عادات زندگیشان باشد که در زیر به تعدادی از این عوامل اشاره میکنیم.

 1. افزایش سن

یکی از رایج ترین دلایلی که باعث افتادگی در سینه میشود افزایش سن است.با بالا رفتن سن ، پوست کم کم رشد میکند ، چربی های سینه کاهش میابد و جاذبه زمین باعث پایین کشیده شدن سینه ها به سمت پایین میشود. به همین دلیل است که خانم های که سن بالاتری دارند تمایل بیشتری به جراحی و لیفت سینه دارند.برای این دسته از خانم ها لیفت به همراه پروتز سینه پبشنهاد میشود تا حجم از دست رفته بازگردانی شود.

 • بارداری و شیردهی

یکی دیگر از عواملی که باعث افتادگی سینه در خانم های جوان میشود بارداری و عمل شیردهی است. در دوران شیردهی در سینه بافت چربی ایجاد میشود و همین دلیل باعث درشت شدن سینه در این دوران خواهد شد. پس از پایان شیردهی چربی های اضافی از بین میرود و همین موضوع باعث تو خالی شدن و افتادن سینه ها میشود.

 • کاهش و افزایش وزن

شما در دوران مختلف زندگی ممکن است دچار کاهش و یا افزایش وزن شوید.افزایش ناگهانی وزن باعث میشود که پوست شما کش بیاید و بعد از مدتی که به وزن قبلی برگشتید پوستتان شل شود. این کاهش و افزایش ممکن است به دلایلی مختلفی همچون رژیم غذایی و یا بارداری باشد.

انواع جراحی زیبایی سینه

شما با توجه به هدفی که از جراحی سینه دارید باید یکی از انواع آن را انتخاب کنید. پس در مرحله اول بررسی کنید که سینه شما چه مشکلی دارد. ممکن است سینه شما کوچک ، بیش از حد بزرگ ، نامنقارن و یا افتاده باشد. مشورت با یک پزشک متخصص جراحی سینه میتواند در تصمیم گیری به شما کمک کند.

در زیر شما را با انوع جراحی زیبایی سینه اشنا میکنیم:

 1. بزرگ کردن سینه با پروتز

از جمله محبوب ترین جراحی ها بین بانوان، پروتز سینه است. خانم هایی که از سایز سینه های خود راضی نیستند و یا ظاهر سینه هایشان باعث کاهش اعتماد به نفسشان شده است میتوانند از این نوع جراحی استفاده کنند.در این جراحی پروتزی از جنس سالین یا سیلیکون در سینه ها گذاشته میشود. این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد و قبل از جراحی باید عوامل مختلفی مثل سن بیمار ، شکل و اندازه پروتز بررسی شود. در این نوع جراحی با استفاده از یک برش کوچک ، پروتز در زیر بافت سینه هایتان گذاشته میشود.

انواع پروتزهای سینه

همان طور که در بالا اشاره کردیم پروتز سینه دارای دو نوع است:

پروتزهای سالینی : این نوع پروتز مملوء از آب نمک است و اگر مایع به بیرون نشت کند جذب بدن خواهد شد. این نوع پروتز به افراد زیر ۱۸ سال توصیه میشود.

پروتزهای سیلیکونی : این پروتز مملوء از ژل سیلیکون است و اگر پروتز نشت کند، ژل داخل آن میماند.این جراحی به افراد بالای ۲۲ سال توصیه میشود.

 • کوچک کردن سینه

بعضی خانم ها به دلیل داشتن سینه های بزرگ دچار درد در ناحیه گردن ، قفسه سینه میشوند به همین دلیل پزشک به آن ها پیشنهاد  میکند که سینه هایشان را کوچک کنند. این نوع جراحی هم باعث بهبود درد بیمار و هم زیبا شدن سینه هایش میشود.

 • لیفت سینه یا ماستوپکسی

خانم هایی که سینه های شل ، افتاده و آویزان دارند میتوانند لیفت سینه انجام دهند. جراحی لیفت سینه نیز در افراد مختلف با توجه به میزان افتادگی متفاوت است. برای جراحی ماستوپکسی معمولا یک برش در اطراف نوک سینه و یک برش در زیر سینه داده میشود ، سپس جراح میتواند بافت و پوست اضافه را از سینه جدا کند. بعد از اتمام جراحی شما شاهد سینه های زیبا و جوان خواهید بود.

 • تزریق ژل و چربی در سینه

در این نوع جراحی مقداری چربی توسط دستگاه لیپوستکشن از یک ناحیه در بدن شما گرفته میشود، سپس این چربی پاکسازی میشود و در نواحی مختلف سینه تزریق میشود. این روش برای متقارن سازی و افزایش حجم سینه مناسب است.

 • بازسازی سینه

خانم هایی که به دلایلی مثل بیماری و یا تصادف سینه های خود را از دست دادند و دچار کاهش اعتماد به نفس شدند میتوانند این نوع جراحی را انجام دهند و سینه های خود را بازسازی کنند. این جراحی نیاز به مهارت بالایی دارد به همین دلیل پیشنهاد میشود از بهترین پزشک جراح سینه کمک بگیرید.

چه کسانی میتوانند جراحی زیبایی سینه انجام دهند؟

 1. اگر دارای بیماری های خاص نیستید و شرایط بدنی سالمی دارید.
 2. اگر سینه های کوچک و یا بیش از حد بزرگ دارید.
 3. اگر رشد سینه هایتان کامل شده باشد.
 4. اگر یکی از سینه هایتان کوچک تر از دیگری است و یا نامتقارن است.
 5. اگر به دلایل مختلف سینه شما شل و یا افتاده شده است.
 6. اگر  انتظار واقع بینانه ای نسبت به نتیجه جراحی سینه دارید.

چه کسانی نمیتوانند جراحی زیبایی سینه را انجام دهند؟

اگر جزو افراد زیر هستید نباید برای جراحی زیبایی سینه اقدام کنید و یا حتما موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید.

 1. اگر سیگاری هستید این عمل را انجام ندهید زیرا ممکن است دچار عوارضی مثل از بین رفتن نوک سینه شوید. برای انجام این عمل باید حداقل از دو هفته قبل سیگار نکشید.
 2. اگر به دلیل بیماری های خاص دچار افزایش ناگهانی وزن شدید، این عمل برای شما خطرناک خواهد بود و پیشنهاد میشود این کار به زمان پس از اصلاح وزن موکول شود .
 3. اگر دچار دیابت هستید حتما با پزشک خود مطرح کنید تا پس از کنترل قند اقدام به جراحی کنید.
 4. اگر مشکلات قلبی و عروقی درید حتما با پزشک در میان بگذارید تا در فرایند جراحی دچار مشکل نشوید.
 5. اگر تحت درمان هایی مثل شیمی درمانی و پرتودرمانی هستید نمیتوانید جراحی زیبایی سینه را انجام دهید و باید این کار به زمان دیگری موکول کنید.

چرا قبل از جراحی سینه نیاز به جلسات مشاوره است؟

پیش از این که پزشک اقدام به جراحی کند باید عوامل و شرایط مختلفی را در نظر بگیرد. برای مثال

هدف شما از انجام جراحی چیست؟

آیا دارو های خاصی مصرف میکنید؟

ایا بیماری و یا حساسیت دارویی دارید؟

و …

در این جلسات پزشک نیز در مورد تست هایی که باید قبل از جراحی انجام دهید صحبت میکند.

عوارض احتمالی جراحی سینه

 • تجمع مایع در اطراف پروتز.
 • لخته‌های خون.
 • درد  مداوم.
 • ظاهر غیر قابل قبول محل برش جراحی.
 • خونریزی (تجمع خون).
 • عفونت.
 • تاخیر در بهبود محل برش جراحی.
 • تغییر در حس سینه و نوک سینه که ممکن است موقت یا دائم باشد.
 • نشت یا پارگی جدار پروتز.
 • چین خوردگی پوست روی پروتز.
 • نیاز به عمل مجدد.

مراقبت های بعد از جراحی سینه چگونه است؟

پس از اتمام جراحی، سینه ها توسط پزشک با باند های کشی بسته میشود و با توجه به نظر پزشک بیمار باید چند ساعت بستری شود .مراقبت های پس از جراحی سینه توسط پزشک به شما گفته خواهد شد برای مثال شما نیاز به استفاده از گن خواهید داشت و ممکن است ورزش های سبک برای کاهش درد به شما تجویز شود.

دکتر بابک براتی

دکتر بابک براتی متولد سال 1351 در شهر تهران بوده و در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده است . نامبرده پس از مدتی فعالیت های مدیریتی و اجرایی نظام سلامت در سال 1384 وارد رشته جراحی عمومی شده و از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رشته فارغ التحصیل گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *