/ 5.

۹ دقیقه
جراحی سینه

جراحی زیبایی سینه

آنچه می خوانید...

بسیاری از خانم ها از شکل ظاهری سینه هایشان راضی نیستند و میخواهند با کمک جراحی فرم سینه های خود را تغییر دهند.بعضی افراد به دنبال کوچک کردن سینه هایشان و بعضی دیگر به دنبال بزرگ کردن آن هستند. اگر شما هم جزوه کسانی هستید که به تازگی به فکر جراحی زیبایی سینه افتاده اید باید بدانید که داشتن اطلاعات کافی میتواند به تصمیم گیری صحیح شما کمک کند. بنابراین به شما پیشنهاد میدهیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا شما را با انواع جراحی های سینه و مزایا و معایب آن اشنا کنیم.

چه عواملی باعث افتادگی سینه میشود؟

خانم ها به دلایل مختلفی تصمیم به جراحی زیبایی سینه میگیرند ، گاهی اوقات شرایطی در زندگیشان به وجود میاید که باعث تغییر در شکل و ظاهر سینه هایشان می شود. این عوامل میتواند ژنتیکی و یا حتی بر حسب برخی عادات زندگیشان باشد که در زیر به تعدادی از این عوامل اشاره میکنیم.

 • افزایش سن

یکی از رایج ترین دلایلی که باعث افتادگی در سینه می شود افزایش سن است.با بالا رفتن سن ، پوست کم کم رشد میکند ، چربی های سینه کاهش میابد و جاذبه زمین باعث پایین کشیده شدن سینه ها به سمت پایین میشود. به همین دلیل است که خانم های که سن بالاتری دارند تمایل بیشتری به جراحی و لیفت سینه دارند.برای این دسته از خانم ها لیفت به همراه پروتز سینه پبشنهاد می شود تا حجم از دست رفته بازگردانی شود.

 • بارداری و شیردهی

یکی دیگر از عواملی که باعث افتادگی سینه در خانم های جوان می شود بارداری و عمل شیردهی است. در دوران شیردهی در سینه بافت چربی ایجاد میشود و همین دلیل باعث درشت شدن سینه در این دوران خواهد شد. پس از پایان شیردهی چربی های اضافی از بین میرود و همین موضوع باعث تو خالی شدن و افتادن سینه ها میشود.

 • کاهش و افزایش وزن

شما در دوران مختلف زندگی ممکن است دچار کاهش و یا افزایش وزن شوید.افزایش ناگهانی وزن باعث میشود که پوست شما کش بیاید و بعد از مدتی که به وزن قبلی برگشتید پوستتان شل شود. این کاهش و افزایش ممکن است به دلایلی مختلفی همچون رژیم غذایی و یا بارداری باشد.

انواع جراحی زیبایی سینه

شما با توجه به هدفی که از جراحی سینه دارید باید یکی از انواع آن را انتخاب کنید. پس در مرحله اول بررسی کنید که سینه شما چه مشکلی دارد. ممکن است سینه شما کوچک ، بیش از حد بزرگ ، نامتقارن و یا افتاده باشد. مشورت با بهترین جراح پلاستیک می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند.

در زیر شما را با انواع جراحی زیبایی سینه اشنا میکنیم:

بزرگ کردن سینه با پروتز

از جمله محبوب ترین جراحی ها بین بانوان، پروتز سینه است. خانم هایی که از سایز سینه های خود راضی نیستند و یا ظاهر سینه هایشان باعث کاهش اعتماد به نفسشان شده است میتوانند از این نوع جراحی استفاده کنند.در این جراحی پروتزی از جنس سالین یا سیلیکون در سینه ها گذاشته میشود. این جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد و قبل از جراحی باید عوامل مختلفی مثل سن بیمار ، شکل و اندازه پروتز بررسی شود. در این نوع جراحی با استفاده از یک برش کوچک ، پروتز در زیر بافت سینه هایتان گذاشته میشود.

انواع پروتزهای سینه

همان طور که در بالا اشاره کردیم پروتز سینه دارای دو نوع است:

پروتزهای سالینی : این نوع پروتز مملوء از آب نمک است و اگر مایع به بیرون نشت کند جذب بدن خواهد شد. این نوع پروتز به افراد زیر ۱۸ سال توصیه می شود.

پروتزهای سیلیکونی : این پروتز مملوء از ژل سیلیکون است و اگر پروتز نشت کند، ژل داخل آن می ماند.این جراحی به افراد بالای ۲۲ سال توصیه می شود.

انواع حراحی زیبایی سینه

کوچک کردن سینه

بعضی خانم ها به دلیل داشتن سینه های بزرگ دچار درد در ناحیه گردن ، قفسه سینه میشوند به همین دلیل پزشک به آن ها پیشنهاد  میکند که سینه هایشان را کوچک کنند. این نوع جراحی هم باعث بهبود درد بیمار و هم زیبا شدن سینه هایش میشود.

لیفت سینه یا ماستوپکسی

خانم هایی که سینه های شل ، افتاده و آویزان دارند میتوانند لیفت سینه انجام دهند. جراحی لیفت سینه نیز در افراد مختلف با توجه به میزان افتادگی متفاوت است. برای جراحی ماستوپکسی معمولا یک برش در اطراف نوک سینه و یک برش در زیر سینه داده میشود ، سپس جراح میتواند بافت و پوست اضافه را از سینه جدا کند. بعد از اتمام جراحی شما شاهد سینه های زیبا و جوان خواهید بود.

تزریق ژل و چربی در سینه

در این نوع جراحی مقداری چربی توسط دستگاه لیپوستکشن از یک ناحیه در بدن شما گرفته میشود، سپس این چربی پاکسازی میشود و در نواحی مختلف سینه تزریق میشود. این روش برای متقارن سازی و افزایش حجم سینه مناسب است.

بازسازی سینه

خانم هایی که به دلایلی مثل بیماری و یا تصادف سینه های خود را از دست دادند و دچار کاهش اعتماد به نفس شدند میتوانند این نوع جراحی را انجام دهند و سینه های خود را بازسازی کنند. این جراحی نیاز به مهارت بالایی دارد به همین دلیل پیشنهاد میشود از بهترین پزشک جراح سینه کمک بگیرید.

چه کسانی میتوانند جراحی زیبایی سینه انجام دهند؟


 1. اگر دارای بیماری های خاص نیستید و شرایط بدنی سالمی دارید.
 2. اگر سینه های کوچک و یا بیش از حد بزرگ دارید.
 3. اگر رشد سینه هایتان کامل شده باشد.
 4. اگر یکی از سینه هایتان کوچک تر از دیگری است و یا نامتقارن است.
 5. اگر به دلایل مختلف سینه شما شل و یا افتاده شده است.
 6. اگر  انتظار واقع بینانه ای نسبت به نتیجه جراحی سینه دارید.

ممنوعیت های انجام جراحی سینه

اگر جزو افراد زیر هستید نباید برای جراحی زیبایی سینه اقدام کنید و یا حتما موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید.

 1. اگر سیگاری هستید این عمل را انجام ندهید زیرا ممکن است دچار عوارضی مثل از بین رفتن نوک سینه شوید. برای انجام این عمل باید حداقل از دو هفته قبل سیگار نکشید.
 2. اگر به دلیل بیماری های خاص دچار افزایش ناگهانی وزن شدید، این عمل برای شما خطرناک خواهد بود و پیشنهاد می شود این کار به زمان پس از اصلاح وزن موکول شود .
 3. اگر دچار دیابت هستید حتما با پزشک خود مطرح کنید تا پس از کنترل قند اقدام به جراحی کنید.
 4. اگر مشکلات قلبی و عروقی درید حتما با پزشک در میان بگذارید تا در فرایند جراحی دچار مشکل نشوید.
 5. اگر تحت درمان هایی مثل شیمی درمانی و پرتودرمانی هستید نمیتوانید جراحی زیبایی سینه را انجام دهید و باید این کار به زمان دیگری موکول کنید.
ماندگاری جراحی زیبایی سینه

ماندگاری جراحی زیبایی سینه

یکی از سوالات برای افرادی که قصد انجام همل های زیبایی یا درمانی سینه را دارند این است که پس از عمل تا چه مدت سینه های آن ها فرم جدید خود را حفظ خواهند کرد؟ آیا ممکن است که با گذشت زمان دوباره سینه های آن ها به حالت اولیه خود بازگردد یا خیر؟

 • میزان ماندگاری پس از جراحی سینه و پستان به موارد مختلفی بستگی دارد. از جمله این موارد می توان به افزایش سن، افزایش وزن و نوع پوست خود بیمار اشاره کرد. در واقع از آنجایی که پوست شماست که وزن پروتز را تحمل می کند در صورت بالاتر رفتن سن و پیری پوست ممکن است که فرم سینه های شما دستخوش تغییراتی شود.

چرا قبل از جراحی سینه نیاز به جلسات مشاوره است؟

پیش از این که پزشک اقدام به جراحی کند باید عوامل و شرایط مختلفی را در نظر بگیرد. برای مثال: هدف شما از انجام جراحی چیست؟ آیا دارو های خاصی مصرف میکنید؟ ایا بیماری و یا حساسیت دارویی دارید؟ و …در این جلسات پزشک نیز در مورد تست هایی که باید قبل از جراحی انجام دهید صحبت میکند.

عوارض احتمالی جراحی سینه

از جمله مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید عوارضی است که ممکن است بعد از جراحی زیبایی سینه برای شما به وجود آید، در ادامه ما به برخی از این عوارض اشاره خواهیم کرد. برخی از عوارض جود دارند که پس از هر عمل زیبایی یا درمانی به دلیل اینکه تغییراتی در بدن شما به وجود آمده است بروز می کنند. اما برخی از آن ها خطراتی جدی هستند که اگر عمل شما توسط شخصی متخصص و با تجربه صورت نگیرد، سلامتی شما را تهدید می کند.

 • تجمع مایع در اطراف پروتز.
 • لخته‌های خون.
 • درد  مداوم.
 • ظاهر غیر قابل قبول محل برش جراحی.
 • خونریزی (تجمع خون).
 • عفونت.
 • تاخیر در بهبود محل برش جراحی.
 • تغییر در حس سینه و نوک سینه که ممکن است موقت یا دائم باشد.
 • نشت یا پارگی جدار پروتز.
 • چین خوردگی پوست روی پروتز.
 • نیاز به عمل مجدد.

مراقبت های بعد از جراحی سینه چگونه است؟

برای اینکه پس از عمل به نتیجه مد نظر خود برسید و دوران نقاهتتان با سرعت بیشتری پیش رود، باید تمامی نکاتی که پزشک و جراح به شما می گوید را رعایت کنید. در ادامه به برخی از مراقبت های پس از جراحی زیبایی پستان اشاره خواهیم کرد.

 • احتمالا در روز جراحی پس از بررسی شرایط بیمار توسط پزشک، بیمار ترخیص می شود. بنابراین شخصی را به عنوان همراه با خود ببرید.
 • لباس و سوتین مخصوص خود را تا زمانی که دکتر به شما گفته است به تن داشته باشید.
 • تا مدت زمان مشخصی بعد از عمل بر روی سینه های خود نخوابید و سعی کنید که فرم خوابیدن خود را به صورت طاق باز تنظیم کنید.
 • مصرف دخانیات و شروبات الکلی پس از عمل و در دوره نقاهت ممنوع است.
 • دارو و نسخه هایی که توسط پزشک تجویز شده است را در زمان معین خود مصرف کنید.
 • تا پایان دوره بهبودی از ببلند کردن اجسام سینگی و فعالیت های سنگینی که باعث فشار ب سینه های شما می شود خود داری کنید

هزینه جراحی سینه

این روز ها هزینه و مبلغی که باید برای انجام هر عملی پرداخت کنید به یکی از فاکتور های مهم تبدیل شده است. برای اطلاع از هزینه عمل باید به بهترین جراح سینه مراجعه کنید تا با توجه به شرایط و ویژگی های شما، هزینه را اعلام کند.

لازم به ذکر است هزینه ای که دکتر به شما می گوید، تنها هزینه ای نه نیست که باید پرداخت کنید. داروها و آزمایشات قبل و بعد از عمل، دستمزد پزشک، کلینیکی که عمل در آن صورت می گیرد و … در قیمت نهایی عمل نقش دارند.

کلام آخر

شما می توانید سوالات خود در رابطه با جراحی سینه و انواع آن را در دیدگاه های همین مقاله مطرح کنید و در کوتاه ترین زمان ممکن توسط دکتر براتی جراح پلاستیک و زیبایی پاسخ خود را دریافت کنید.

دکتر بابک براتی

دکتر بابک براتی متولد سال 1351 در شهر تهران بوده و در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده است . نامبرده پس از مدتی فعالیت های مدیریتی و اجرایی نظام سلامت در سال 1384 وارد رشته جراحی عمومی شده و از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رشته فارغ التحصیل گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.