/ 5.

۷ دقیقه
جراحی-بینی-گوشتی

جراحی بینی گوشتی و مراقبت های پس از عمل

آنچه می خوانید...

بینی هایی با پوست ضخیم و غدد چربی فراوان و سوراخ های باز روی پوست بینی گوشتی نامیده می شود. در این نوع بینی غضروف معمولاً ضعیف است و قسمت عمده بینی شامل پوست و چربی زیر آن و غدد چربی است. در این نوع بینی معمولاً نوک بینی پایین است. به دلیل هورمون جنسی مردانه و پوست چرب در مردان، این نوع بینی ها معمولاً در مردان دیده می شود. در گذشته، برای جراحی این نوع بینی، قسمت های غضروف را بیش از حد برمی داشتند. نتیجه این عمل فرورفتگی و ایجاد جای زخم در پوست به دلیل فضای خالی زیر آن است. معمولاً بیماران تصور می کنند که برداشتن پوست مفید است اما به نظر می رسد که برداشتن پوست می تواند باعث ایجاد اسکار شدید شود، بنابراین توصیه نمی شود. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا به نحوه جراحی بینی گوشتی و دیگر سوالات شما در اینباره بپردازیم.

عمل بینی گوشتی

آیا بینی های گوشتی بعد از عمل به حالت قبلی خود برمی گردند؟

سوالی که اغلب مطرح می شود این است که آیا بعد از جراحی بینی گوشتی بینی به حالت قبل از عمل خود بر می گردد؟ پاسخ این سوال این است که اگر نتیجه خوبی حاصل شود، پس از شش ماه، هیچ تغییر اساسی در بینی ایجاد نمی شود و به همان شکل باقی می ماند. بسیاری از مردم تصور می کنند که این نوع جراحی بینی برگشت پذیر است و هرگز بهبود نمی یابد. اما این یک استدلال علمی نیست. برخی نیز معتقدند که جراحی بینی ممکن است برگشت پذیر باشد ، اما با تمام دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل، این احتمال کمتر رخ می دهد. این بینی ها نمی توانند خیلی کوچک باشند. برش ممکن است قابل مشاهده باشد. به دلیل طولانی شدن تورم، احتمالاً بیمار مجبور می شود برای مدت طولانی تری از پانسمان استفاده کند. علاوه بر این، بینی گوشتی بیشتر متورم می شود، بنابراین بیمار باید مراقبت های بعد از عمل را با دقت دنبال کند. برای کاهش تورم ممکن است تزریق کورتیکواستروئید انجام شود.

مشکلات بینی گوشتی چه می باشد؟

در این بینی ها، به دلیل ضعف اسکلت، جراحان ابتدا اندازه بینی را کاهش می دهند، سپس غضروفی را که به طور نامناسب در آن قرار گرفته است برمی دارند و در نهایت از قسمت های ضعیف پشتیبانی می کنند تا از عرض آن کاسته شود. برداشتن بیش از حد غضروف احتمال ناهماهنگی را افزایش می دهد. این بینی ها غضروف ضعیفی نیز دارند ، بنابراین برداشتن و کاهش غضروف باید با احتیاط انجام شود.

نحوه جراحی بینی گوشتی

روش های جراحی بینی گوشتی

برای جراحی موثر بینی باید از تکنیک های خاصی استفاده کرد:

پیوند غضروف: از آنجا که پوست بینی ضخیم است، از پیوند غضروف برای نشان دادن بهتر ویژگی های بینی و کلوملا استفاده می شود.

کاهش چربی در بافت نرم: چربی های بافت نرم، به ویژه در نوک بینی، به طرز ماهرانه ای نازک می شوند تا ویژگی های بینی را بهتر منعکس کند.

کاهش متناسب اندازه بینی: اگر فاصله بین اسکلت پوست و بینی در حین عمل جراحی زیاد باشد، احتمال ایجاد زخم یا چربی اضافی بیشتر است که باعث تغییر شکل نامطلوب در بینی می شود.

پشتیبانی از ساختار بینی: به دلیل وزن بیشتر و ضخامت پوست، برای حمایت از بافت به ساختار قوی تری نیاز دارد. بنابراین، نسبت صحیح بین اندازه بینی و ساختار آن باید در نظر گرفته شود. پس از بازگشت پوست بینی به حالت عادی، ساختار تقویت شده به پوست کمک می کند تا بهتر خود را نشان دهد.

به طور کلی، جراحی بینی با پوست ضخیم و گوشتی به تخصص و تجربه زیادی نیاز دارد، زیرا درک صحیح جراح از اندازه مناسب بینی برای دستیابی به نتیجه مناسب بسیار مهم است.

تفاوت بین  جراحی بینی استخوانی و  گوشتی 

اول از همه، قابل توجه است که تکنیک های مورد استفاده برای جراحی بینی بسیار پیشرفته است و مهم نیست که بینی استخوانی دارید یا بینی گوشتی. در هر صورت، یک جراح بینی ماهر می تواند بینی شما را به بهترین شکل ممکن متناسب با صورت شما شکل دهد. 

انواع بینی 

یکی از عوامل موثر بر جراحی زیبایی بینی نوع بینی است که ما آن را به دو نوع بینی گوشتی و بینی استخوانی بر اساس میزان ضخامت پوست تقسیم می کنیم. 

جراحی بینی استخوانی

 در بینی استخوانی، پوست بینی نازک تر و چربی کمتری دارد. در این نوع بینی، غضروف بزرگتر و محکم تر است. افرادی که بینی استخوانی دارند می توانند انواع جراحی طبیعی بینی، جراحی بینی فانتزی و جراحی بینی نیمه فانتزی را انجام دهند. کار بر روی بینی های استخوانی به دلیل ناهنجاری های استخوانی غضروفی آسان تر است. زیرا غضروف بیشتری دارند که ترمیم آنها آسان تر است، در این صورت پزشک حجم بینی را کاهش داده و آن را به شکل کامل تشکیل می دهد.  بینی های استخوانی به دلیل ویژگی هایی مانند پوست نازک و محکم، ایده آل ترین بینی برای جراحی بینی است و بیشتر اوقات در این جراحی بینی نتایج خوبی به دست می آید. 

بینی گوشتی و استخوانی

جراحی بینی گوشتی

از ویژگی های بینی گوشتی می توان به صاف بودن، پوست ضخیم و چرب، جوش و ضعف غضروف اشاره کرد. در این نوع، معمولاً نوک بینی شکل ناخوشایندی دارد و سوراخ های بینی پهن است.  بینی های گوشتی پوست ضخیم تری نسبت به استخوانی دارند و غضروف آنها ضعیف است. یک پایه غضروفی خوب باید در بینی های گوشتی ساخته شود زیرا میزان غضروف در این نوع بینی کمتر از استخوان است. پزشک اغلب بافت غضروف را از قسمتی از بینی خارج کرده و به قسمت دیگر منتقل می کند. در واقع بافت در یک قسمت کاهش می یابد و در قسمت دیگر افزایش می یابد. همچنین گاهی اوقات ممکن است غضروف را به جای تیغه بینی از گوش جدا کرده و از آن در شکل دهی بینی گوشت استفاده کنید که این نیز کار دشواری است.  تورم بعد از عمل در بینی های گوشتی نیز بیشتر طول می کشد، که احتمال فیبروز را افزایش می دهد. اما در صورتی که عمل جراحی بینی با توصیه پزشک و ماساژ و نگهداری طولانی مدت چسب های بینی انجام شود ، می توان از این مشکل جلوگیری کرد. جراحان توصیه می کنند افرادی که دارای بینی گوشتی هستند، جراحی بینی معمولی را انجام دهند. زیرا در جراحی های بینی فانتزی به دلیل ضخامت پوست، ممکن است به نتیجه دلخواه نرسیم. 

مراقبت های لازم پس از جراحی بینی گوشتی

  • استفاده از کمپرس سرد تا دو روز پس از جراحی زیبایی بینی به شما کمک می کند. این کار برای بهبود تورم صورت و بینی انجام می شود.
  • کبودی در اطراف چشم، گلودرد و ترشحات خونی در چند روز اول پس از عمل و همچنین بی حسی در ناحیه اطراف بینی تا ۳ هفته طبیعی است و نگران کننده نیست.
  • تا دو هفته از دراز کشیدن به پهلو خودداری کنید، زیرا اگر بالش به بینی شما فشار بیاورد، می تواند شکل بینی شما را تغییر داده یا تورم را تشدید کند.
  • در روزهای اولیه، بهتر است از غذاهای مایع و نرم برای غذا استفاده کنید تا حرکت صورت و فک به حداقل برسد. همچنین این روزها از غذاهای تند، گرم، قهوه یا نوشیدنی های گرم خودداری کنید.
  • هنگام عطسه، سعی کنید دهان خود را بیشتر باز کنید تا فشار کمتری به بینی وارد شود.
  • از فشار و تخلیه بینی با فشار خودداری کنید. برای تمیز کردن بینی می توانید از پنبه یا سرنگ استفاده کنید.
  •  تا جایی که ممکن است از لباس های دکمه دار یا زیپ دار استفاده کنید تا در حین پوشیدن و در آوردن بینی ضربه ای نبیند.
  • استخر، سونا و جکوزی، غواصی، پرش از ارتفاع و آفتاب گرفتن عموماً تا ۲ ماه ممنوع است.
  • در مورد مصرف داروهای مسکن حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید. داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ایبوپروفن می توانند به دلیل کاهش انعقاد خون باعث خونریزی شوند.
  • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما به مدت ۲ هفته پس از عمل مانند اجاق گاز یا بخاری اجتناب کنید، زیرا گرما می تواند باعث تورم بینی شود.

دکتر بابک براتی

دکتر بابک براتی متولد سال 1351 در شهر تهران بوده و در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده است . نامبرده پس از مدتی فعالیت های مدیریتی و اجرایی نظام سلامت در سال 1384 وارد رشته جراحی عمومی شده و از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رشته فارغ التحصیل گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.