/ 5.

۹ دقیقه
تزریق بوتاکس در تهران

همه چیز در رابطه با تزریق بوتاکس

آنچه می خوانید...

همانطور که می دانید زیبایی و جذابیت برای افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. داشتن یک پوست صاف و زیبا بدون هیچ گونه خط و خطوط که نشانه از پیری و افتادگی پوست را به همراه دارد، دغدغه ی هر فردی می باشد. یکی از راهکار های داشتن پوستی جوان و زیبا استفاده از بوتاکس برای ایجاد جوانسازی می باشد. تزریق بوتاکس یکی از مواردی است که تاثیر بسیار زیادی در جوانسازی پوست دارد.

تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. بوتاکسی که در صورت تزریق می شود با تغییر ساختمان سم کلستریدیوم بوتولینوم بوجود آمده است برای از بین بردن خطوط عمیق و سطحی و چین های ایجاد شده در اثر بالارفتن سن و یا خنده های عمیق می توان از این ماده ی مفید استفاده کرد. یکی از مهمترین مزایای بوتاکس این است که برای از بین بردن چین و چروک ها از پرکنندگی استفاده نمی شود و اینکار را با فلج کردن عضلات انجام می دهند. این خود یک مزیت مهم بشمار می آید.

 • بوتاکس نیازی به بیهوشی ندارد و با بی حسی و کمترین زمان بیمار به راحتی میتواند شاهد تغییرات این ماده ی مفید شود. بوتاکس پرطرفدار ترین کار زیبایی در دنیا محسوب می شود . بوتاکس عوارض بسیار کمی دارد و اثرات زیبایی آن خیلی واضح و کم است و اگر عوارضی هم پیش آید آن عوارض هم موقت است و جایی هیچ گونه نگرانی نیست.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

بوتاکس یک ماده  از سم بوتولیسم است که بعد از تزریق در محل عضلات را بی حس می کند و زمانی که عضلات بی حس شدند ، ۴ الی ۶ ماه زمان میبرد تا دوباره فعالیت به عضلات بازگردد. این خاصیت از بوتاکس باعث میشود که طرفداران بسیاری را به خود جلب نماید. با این ترفند عصب های صورت و یا نواحی دیگر را فلج کرده و مانع تحرک آن می شوند، این روند میتواند در جلوگیری از میزان چین و چروک و خطوط عمیق در اطراف چشم و پیشانی ها جلوگیری نماید. برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را در تزریق بوتاکس کسب کنید به یک جراح پلاستیک مراجعه نمایید. نسبت به تاریخ و نوع بوتاکس نیز دقت کافی را به خرج دهید زیرا تزریق بوتاکس های منقضی و نامعتبر میتواند آسیب های جدی به بدن وارد نماید.

کاربرد تزریق بوتاکس

اما این متد زیبایی درمانی چه کاربردهایی دارد که به این میزان ما بین افراد محبوب شده است و هر ساله تعداد زیادی برای انجام آن اقدام می کنند. برخی از افراد فکر می کنند که این روش تنها کاربردهای زیبایی دارد اما در ادامه به کاربرد های درمانی این روش نیز اشاره می کنیم

کاربردهای زیبایی بوتاکس

در رابطه با کاربردهای زیبایی همانطور که اشاره کردیم برطرف کردن چین و چروک، از بین بردن خطوط عمیق دور چشم، از بین بردن خطوط پیشانی و همچنین لیفت کردن و بالا کشیدن پوست کاربرد های زیبایی آن خواهند بود.

کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس

از جمله کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس می توان به مواردی نظیر برطرف کردن افتادگی پلک ها، کم شدن تعریق بیش از حد بدن، کمک به برخی از اختلالات عصبی نظیر و … اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: پاسخ به تمام سوالات متداول جراحی بینی

مناطق تزریق بوتاکس در  صورت

شاید برای شما نیز سوال باشد که در چه مناطقی از صورت می توان بوتاکس را تزریق کرد؟ بوتاکس را با توجه به کاربرد آن می توان به مناطقی مانند شقیقه ها، بین ابروها یا پیشانی، دور لب و دهان، کف دست ها و زیر بغل تزریق کرد. محل تزریق به این بستگی دارد که شما به چه علت می خواهید از بوتاکس استفاده کنید.

عکس تزریق بوتاکس

کاندیدهای تزریق بوتاکس

نمی توان به صورت صد درصد به این اشاره کرد که برای تزریق بوتاکس حتما باید در شرایط مشخصی باشید تا بتوانید آن را انجام دهید. اما برخی از ویژگی ها وجود دارند که در صورت داشتن آن ها شما به کاندیدهای مناسبی برای تزریق تبدیل می شوید. این ویژگی ها عبارتند از:

 • داشتن چین و چروک های عمیقی که به دلایل مختلف با گذشت زمان بر روی صورت شما به وجود آمده است.
 • پوستی بدون التهاب و تورم دارید.
 • نسبت به نتایج تزریق بوتاکس دید واقع بینانه ای دارید و انتظارات نابجا از تزریق ندارید.
 • دارای سن مناسب برای انجام اینکار هستید.
 • شرایط جسمانی و بدنی مناسب را دارید.

ممنوعیت های تزریق بوتاکس

در کنار اینکه برخی از افراد بهترین کاندیدها برای انجام این متد زیبایی هستند، تزریق بوتاکس در برخی از افراد به مقدار زیادی خطرناک است و ممکن است آن ها را با عوارضی جبران ناپذیر همراه سازد، بنابراین قبل از اینکه تصمیم به تزریق بوتاکس بگیرید، حتما شرایط خد را بررسی کنید که جزو این دسته از افراد نباشید.

 • برخی از افرادی که نمی توانند تزریق بوتاکس را انجام دهند:
 • خانم هایی هستند که در دوره بارداری خود به سر می برند.
 • خانم هایی که در دوره شیر دهی خود هستند.
 • افرادی که به سن قانونی نرسیده اند.
 •  افرادی که دارای خطوط بسیار عمیق بر روی پوست خود هستند به گونه ای که این خطوط با تزریق بوتاکس از بین نخواهد رفت.( البته در این شرایط مشورت با پزشک الزامی است و باید صلاح دید او را در نظر گرفت)

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

این روش از متدهای زیبایی در واقع با فلج کردن عضلات محل تزریق به برطرف شدن چروک ها کمک می کند و مدت زمان ماندگاری این اثر برای هر فرد متفاوت است و به شرایط پوستی آن بستگی دارد اما به طور معمول بین ۴ تا ۶ ماه متغیر است. بعد از گذشت این زمان با توجه به نظر پزشک به تمدید احتیاج پیدا خواهید کرد.

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس نیز مانند هر روش دیگری اگر توسط شخص متخصص انجام شود، عوارض آن صرفا برخی عوارض طبیعی و موقت خواهند بود که پس از گذشت دوره نقاهت از بین خواهند رفت. اما اگر توسط آرایشگاه ها و کلینیک های نا معتبر این کار را انجام دهید، ممکن است عوارض خطرناک و جبران ناپذیری که در سال های اخیر در بیماران زیادی شاهد آن بوده ایم برای شما پیش آید.

عوارض خطرناک

پس از تزریق بوتاکس، قرمزی، حساسیت و تورم معمولی است. این عوارض معمولا در ۱ روز ناپدید می شوند. کبودی نیز شایع است. برای تسکین می توانید از یک بسته یخ استفاده کنید. کبودی باید در عرض ۲ هفته از بین برود. اما اگر متوجه هر یک از عوارض زیر شدید، از کمک پزشکی استفاده کنید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در بلع
 • مشکل در صحبت کردن
 • مشکل در تنفس
 • کنترل ضعیف مثانه
 • بینایی تغییر می کند

اگرچه این عوارض نادر هستند، اما نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

سن مناسب تزریق بوتاکس

سن مناسب برای تزریق بوتاکس

در رابطه با سن مناسب تزریق بوتاکس برخی از تصورات عمومی وجود دارند در رابطه با اینکه تنها افرادی باید برای این کار اقدام کنند که در سنین پیری خود قرار دارند یا حداقل سن آن ها از ۴۰ سال گذشته است. نکته ای که در این جا باید به آن اشاره کنیم این است که اگر فرد به سن قانونی رسیده بیالشد، هر زمانی که احساس کند باید برای برطرف کردن خطوط روی صورت خود اقدام کند، می تواند این کار را انجام دهد و محدودیتی سنی برای او وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: از تزریق ژل لب چه می دانید؟

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس نیز شامل برخی اقدامات احتیاطی است. در روز عمل، این چیزی است که باید در نظر داشته باشید.

الکل ننوشید

قبل از تزریق بوتاکس، از شما خواسته می شود تا ۲۴ ساعت از مصرف الکل خودداری کنید. الکل خطر کبودی را افزایش می دهد. این موضوع بعد از عمل نیز صادق است. حداقل ۲۴ ساعت پس از تزریق قبل از مصرف الکل صبر کنید.

به صورتتان دست نزنید

برای جلوگیری از انتشار سم، حداقل به مدت ۱ روز صورت خود را لمس نکنید. برخی از پزشکان پیشنهاد می کنند ۳ روز صبر کنید. اگر در قسمت دیگری از بدن خود بوتاکس زده اید، باید از لمس آن نواحی نیز خودداری کنید. این شامل ماساژ حرفه ای در نواحی تحت درمان است. بهتر است ماساژ بعدی خود را برای چند روز بعد برنامه ریزی کنید.

از سایر درمان های پوستی خودداری کنید

بوتاکس به مدتی نیاز دارد تا در عضله جا بیفتد. در ۲۴ ساعت اول، از سایر درمان های پوستی مانند:

 • صورت
 • ماساژهای صورت
 • اسکراب های لایه بردار
 • پرکننده های پوستی

دریافت زودهنگام این درمان ها ممکن است اثربخشی تزریقات شما را کاهش دهد.

روی نواحی تحت درمان نخوابید

تمام سعی خود را بکنید تا روی نواحی تزریق شده نخوابید. این کار فشار فیزیکی را به حداقل می رساند و اجازه می دهد بوتاکس در ماهیچه های شما جا بیفتد. همچنین تا ۴ ساعت پس از عمل از خوابیدن خودداری کنید.

از آفتاب دوری کنید

حداقل به مدت ۴ ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. گرما می تواند باعث گرگرفتگی شود و فشار خون شما را افزایش دهد، که ممکن است کبودی را تحریک کند. برای ایمنی بیشتر، ۲۴ تا ۴۸ ساعت از آفتاب دوری کنید. همچنین بهتر است از سایر اشکال قرار گرفتن در معرض گرما خودداری کنید، مانند:

 • جکوزی ها
 • دوش آب گرم یا حمام
 • سوناها

به فعالیت های عادی خود بازگردید

تزریق بوتاکس نیازی به زمان بهبودی ندارد. بنابراین، شما مجبور نخواهید بود کار یا مدرسه را ترک کنید. بلافاصله بعد از آن می توانید فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید.

۲۴ ساعت صبر کنید تا ورزش کنید

اگر ورزش بخشی از برنامه روزانه شماست، حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید تا ورزش کنید. ممکن است پزشک شما پیشنهاد کند چند روز صبر کنید. فعالیت بدنی باعث افزایش جریان خون می شود. این به طور بالقوه می تواند سم را به مناطق ناخواسته پخش کند و اثربخشی آن را در محل تزریق کاهش دهد. همچنین خطر کبودی را افزایش می دهد. ورزش همچنین ماهیچه های شما را منقبض می کند که ممکن است اثر سم را کاهش دهد.

آرایش نکنید

اگر به صورت خود بوتاکس تزریق کردید، ۲۴ ساعت از آرایش استراحت کنید. استفاده از آرایش باعث مالش پوست می شود و به طور بالقوه سم را پخش می کند.

بنشینید

۴ ساعت اول پس از تزریق بوتاکس بنشینید. خم شدن یا دراز کشیدن ممکن است سم را پخش کند و باعث کبودی شود.

از پزشک خود در مورد داروها سوال کنید

برخی از داروها ممکن است خطر کبودی را افزایش دهند. حتماً از پزشک خود بپرسید که چه زمانی شروع مجدد مصرف آنها بی خطر است.

در صورت هر گونه سوال در رابطه با تزریق بوتاکس می توانید آن را در بخش دیدگاه های همین مقاله مطرح کنید تا توسط دکتر براتی در کمترین زمان به آن ها پاسخ داده شود.

دکتر بابک براتی

دکتر بابک براتی متولد سال 1351 در شهر تهران بوده و در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده است . نامبرده پس از مدتی فعالیت های مدیریتی و اجرایی نظام سلامت در سال 1384 وارد رشته جراحی عمومی شده و از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رشته فارغ التحصیل گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.