/ 5.

۷ دقیقه
تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

آنچه می خوانید...

همانطور که می دانید زیبایی و جذابیت برای افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. داشتن یک پوست صاف و زیبا بدون هیچ گونه خط و خطوط که نشانه از پیری و افتادگی پوست را به همراه دارد، دغدغه ی هر فردی می باشد. یکی از راهکار های داشتن پوستی جوان و زیبا استفاده از بوتاکس برای ایجاد جوانسازی می باشد. تزریق بوتاکس یکی از مواردی است که تاثیر بسیار زیادی در جوانسازی پوست دارد. با توجه به اهمیت زیبایی همه روزه افراد زیادی کاندید تزریق بوتاکس و ژل در اعضای صورت هستند. زیبایی صورت شامل موارد گوناگونی می شود که رفع چین و چروک در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توصیه می شود برای رفع چین و چروک و خطوط ایجاد شده در صورت از تزریق بوتاکس استفاده نمایید.

تزریق بوتاکس

بوتاکس نوعی سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است. بوتاکسی که در صورت تزریق می شود با تغییر ساختمان سم کلستریدیوم بوتولینوم بوجود آمده است برای از بین بردن خطوط عمیق و سطحی و چین های ایجاد شده در اثر بالارفتن سن و یا خنده های عمیق می توان از این ماده ی مفید استفاده کرد. یکی از مهمترین مزایای بوتاکس این است که برای از بین بردن چین و چروک ها از پرکنندگی استفاده نمی شود و اینکار را با فلج کردن عضلات انجام می دهند. این خود یک مزیت مهم بوتاکس بشمار می آید. بوتاکس نیازی به بیهوشی ندارد و با بی حسی و کمترین زمان بیمار به راحتی میتواند شاهد تغییرات این ماده ی مفید شود. بوتاکس پرطرفدار ترین کار زیبایی در دنیا محسوب می شود . بوتاکس عوارض بسیار کمی دارد و اثرات زیبایی آن خیلی واضح و کم است و اگر عوارضی هم پیش آید آن عوارض هم موقت است و جایی هیچ گونه نگرانی نیست.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک ماده  از سم بوتولیسم است که بعد از تزریق در محل عضلات را بی حس می کند و زمانی که عضلات بی حس شدند ، ۴ الی ۶ ماه زمان میبرد تا دوباره فعالیت به عضلات بازگردد. این خاصیت از بوتاکس باعث میشود که طرفداران بسیاری را به خود جلب نماید. با این ترفند عصب های صورت و یا نواحی دیگر را فلج کرده و مانع تحرک آن می شوند، این روند میتواند در جلوگیری از میزان چین و چروک و خطوط عمیق در اطراف چشم و پیشانی ها جلوگیری نماید. برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را در تزریق بوتاکس کسب کنید به یک جراح زیبایی مراجعه نمایید. نسبت به تاریخ و نوع بوتاکس نیز دقت کافی را به خرج دهید زیرا تزریق بوتاکس های منقضی و نامعتبر میتواند آسیب های جدی به بدن وارد نماید.

از بوتاکس برای پر کردن خطوط خالی ایجاد شده برروی پوست و یا جوانسازی دست ها نیز استفاده می شود. تزریق بوتاکس با سوزن های بسیار ظریف انجام می شود و از این رو احساس درد یا تورم ندارد. بسیاری از کاندید های تزریق بوتاکس از درد و خونریزی و یا تورمات ناشی از آن واهمه دارند اما باید توجه داشته باشید که کبودی و تورم ناشی از تزریق بوتاکس به دلیل تزریق غیر اصولی بوتاکس اتفاق میافتد از این رو توصیه میشود به یک جراح متخصص در زمینه ی زیبایی مراجعه نمایید. گاهی ممکن است در مسیر سوزن تزریق یک رگ خونی پاره شود و این پارگی عاملی برای تورم و کبودی زیر پوست بشود، معمولا کبودی ها بعد از گذشت دو یا سه روز بهبود میابند.

اقدامات احتیاطی بعد از مراقبت

مراقبت های بعد از بوتاکس نیز شامل برخی اقدامات احتیاطی است. در روز عمل، این چیزی است که باید در نظر داشته باشید.

الکل ننوشید

قبل از تزریق بوتاکس، از شما خواسته می شود تا ۲۴ ساعت از مصرف الکل خودداری کنید. الکل خطر کبودی را افزایش می دهد. این موضوع بعد از عمل نیز صادق است. حداقل ۲۴ ساعت پس از تزریق قبل از مصرف الکل صبر کنید.

به صورتت دست نزن

برای جلوگیری از انتشار سم، حداقل به مدت ۱ روز صورت خود را لمس نکنید. برخی از پزشکان پیشنهاد می کنند ۳ روز صبر کنید. اگر در قسمت دیگری از بدن خود بوتاکس زده اید، باید از لمس آن نواحی نیز خودداری کنید. این شامل ماساژ حرفه ای در نواحی تحت درمان است. بهتر است ماساژ بعدی خود را برای چند روز بعد برنامه ریزی کنید.

از سایر درمان های پوستی خودداری کنید

بوتاکس به مدتی نیاز دارد تا در عضله جا بیفتد. در ۲۴ ساعت اول، از سایر درمان های پوستی مانند:

 • صورت
 • ماساژهای صورت
 • اسکراب های لایه بردار
 • پرکننده های پوستی

دریافت زودهنگام این درمان ها ممکن است اثربخشی تزریقات شما را کاهش دهد.

روی نواحی تحت درمان نخوابید

تمام سعی خود را بکنید تا روی نواحی تزریق شده نخوابید. این کار فشار فیزیکی را به حداقل می رساند و اجازه می دهد بوتاکس در ماهیچه های شما جا بیفتد. همچنین تا ۴ ساعت پس از عمل از خوابیدن خودداری کنید.

از آفتاب دوری کنید

حداقل به مدت ۴ ساعت از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. گرما می تواند باعث گرگرفتگی شود و فشار خون شما را افزایش دهد، که ممکن است کبودی را تحریک کند. برای ایمنی بیشتر، ۲۴ تا ۴۸ ساعت از آفتاب دوری کنید. همچنین بهتر است از سایر اشکال قرار گرفتن در معرض گرما خودداری کنید، مانند:

 • جکوزی ها
 • دوش آب گرم یا حمام
 • سوناها
تزریق بوتاکس صورت

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

پس از تزریق بوتاکس، قرمزی، حساسیت و تورم معمولی است. این عوارض معمولا در ۱ روز ناپدید می شوند. کبودی نیز شایع است. برای تسکین می توانید از یک بسته یخ استفاده کنید. کبودی باید در عرض ۲ هفته از بین برود. اما اگر متوجه هر یک از عوارض زیر شدید، از کمک پزشکی استفاده کنید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکل در بلع
 • مشکل در صحبت کردن
 • مشکل در تنفس
 • کنترل ضعیف مثانه
 • بینایی تغییر می کند

اگرچه این عوارض نادر هستند، اما نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند.

سن مناسب تزریق بوتاکس

بوتاکس یک دارو است که حتی در سنین نوزادی برای درمان برخی بیماری های اعصاب و عضلات ممکن است تزریق شود و بنابراین محدودیت سنی ندارد ولی انتخاب بیمار اینکه چه بیماری به مقصود زیبایی و یا طبی نیاز به تزریق بوتاکس دارد و این انتخاب بیمار برای تزریق بوتاکس بر عهده پزشک می باشد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

هدف از مراقبت های بعد از بوتاکس تشویق نتایج بهینه درمان است. همچنین می تواند خطر کبودی و سرایت به نواحی دیگر را به حداقل برساند. به طور کلی، در روزی که بوتاکس می کنید، ایده خوبی است که:

 • به آرامی صورت خود را ورزش دهید.
 • برای بقیه روز استراحت کنید.
 • حفظ ضربان قلب طبیعی
 • از لمس، مالش یا فشار فیزیکی روی ناحیه آسیب دیده خودداری کنید.
 • ناحیه تحت درمان را به حال خود رها کنید.

همچنین می‌توانید بهترین روش‌های مراقبت پس از بوتاکس را در زیر دنبال کنید.

مراقبت های لازم

به فعالیت های عادی خود بازگردید

تزریق بوتاکس نیازی به زمان بهبودی ندارد. بنابراین، شما مجبور نخواهید بود کار یا مدرسه را ترک کنید. بلافاصله بعد از آن می توانید فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید.

۲۴ ساعت صبر کنید تا ورزش کنید

اگر ورزش بخشی از برنامه روزانه شماست، حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید تا ورزش کنید. ممکن است پزشک شما پیشنهاد کند چند روز صبر کنید. فعالیت بدنی باعث افزایش جریان خون می شود. این به طور بالقوه می تواند سم را به مناطق ناخواسته پخش کند و اثربخشی آن را در محل تزریق کاهش دهد. همچنین خطر کبودی را افزایش می دهد. ورزش همچنین ماهیچه های شما را منقبض می کند که ممکن است اثر سم را کاهش دهد.

آرایش نکنید

اگر به صورت خود بوتاکس تزریق کردید، ۲۴ ساعت از آرایش استراحت کنید. استفاده از آرایش باعث مالش پوست می شود و به طور بالقوه سم را پخش می کند.

بنشینید

۴ ساعت اول پس از تزریق بوتاکس بنشینید. خم شدن یا دراز کشیدن ممکن است سم را پخش کند و باعث کبودی شود.

از پزشک خود در مورد داروها سوال کنید

برخی از داروها ممکن است خطر کبودی را افزایش دهند. حتماً از پزشک خود بپرسید که چه زمانی شروع مجدد مصرف آنها بی خطر است.

دکتر بابک براتی

دکتر بابک براتی متولد سال 1351 در شهر تهران بوده و در رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سال 1375 فارغ التحصیل گردیده است . نامبرده پس از مدتی فعالیت های مدیریتی و اجرایی نظام سلامت در سال 1384 وارد رشته جراحی عمومی شده و از دانشگاه علوم پزشکی تهران در این رشته فارغ التحصیل گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *